4 z 5 Čechů nakupují ve vánočních výprodejích

I když jsou pro nás Vánoce finančně náročné období, téměř vždy počítáme s následnými nákupy ve vánočních výprodejích. Počítají s nimi 4 z 5 Čechů (82 %). Přitom téměř polovina (46 %) záměrně odkládá nákup zboží právě na toto období, kdy je možné nakupovat za nižší ceny. Nejčastěji ve slevách nakupujeme elektroniku (58 %) a oblečení či obuv (47 %). Bez předchozího záměru se na místě nechá k nákupu motivovat velkou slevou téměř každý třetí (31 %). K útratám během výprodejů neodradily ani nákupy vánočních dárků, za které třetina respondentů utratila více, než původně plánovala. V průměru nás vánoční dárky stály o 2 000 korun více, než jsme zamýšleli.

Ilustrační fotografie

„Ačkoliv Češi v průzkumech deklarují, že si na vánoční dárky či povánoční slevy půjčit neplánují, neboť vše chtějí financovat z vlastních zdrojů, naše interní data hovoří jinak. Poslední čtvrtletí roku tradičně zaznamenáváme největší zájem o spotřebitelské půjčky. V průměru si Češi u nás půjčují 80 000 korun,“ dodává Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa bank.

Vánoční svátky jsou období klidu, nikoliv nákupů

Češi během svátků rádi odpočívají a hektický čas přeplněných prodejen nechávají až na leden. Více jak třetina (39 %) čeká s vánočními výprodeji až na průběh ledna na rozdíl od pouhých 14 %, kteří jsou nedočkaví a do prodejen se ženou už 27. prosince. Nejčastějším místem nákupů jsou kamenné prodejny (86 %), ale více jak polovina respondentů (54 %) nakoupí v internetových obchodech. Pro čtvrtinu těch, kteří se nechystají nakupovat ve výprodejích, jsou hlavním důvodem prodejny s neúnosně velkým počtem nakupujících.

Silvestra trávíme stále častěji v restauraci či baru

Po svátcích klidu se Češi přesouvají do restaurací a barů, kde stále častěji slaví silvestra.  Během tohoto dne se počet plateb kartou v restauracích či barech zvýšil o 15 %. Zvýšila se i průměrná útrata, a to na 670 korun, což je zhruba o 10 % více než v obvyklém ročním období. „Podíváme-li se na platby kartami, můžeme s jistotou říct, že Češi stále více utrácí, a to nejen za dárky, ale i za zábavu. Za vyššími útratami stojí i očekávání pozitivního ekonomického vývoje,“ uvádí Tomáš Veselý, ředitel oddělení depozitních produktů Equa bank.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky