Na zpomalení Čínské ekonomiky se mohla podílet i vojenská přehlídka

Čínský hrubý domácí produkt rostl ve třetím čtvrtletí v souladu s předpovědí HSBC pouze o 6,9% a zaznamenává meziroční zpomalení. To je způsobeno zejména oslabujícím sektorem průmyslu, který se propadl více, než se očekávalo. Služby se držely relativně dobře, zatímco finanční sektor se oproti první polovině roku také propadl. Výsledkem je nejpomalejší tempo čtvrtletního růstu od globální finanční krize.

Ilustrační fotografie

Příčiny zpomalení průmyslové výroby a růstu investic mohou mít kořeny v oslabení domácí poptávky, podle globálního výzkumu HSBC mohl mít vliv i nárůst zvláštních dovolených a uzavírek výroby, související s uspořádáním výroční vojenské přehlídky.

Naopak růst maloobchodních tržeb a prodeje nemovitostí mohou být známkami stabilizace Čínské ekonomiky. HSBC proto očekává mírné zvýšení růstu ve čtvrtém čtvrtletí 2015 i vzhledem k pokračujícímu trendu uvolňování některých nařízení ze strany Čínské vlády.

Společnost HSBC odhaduje celkový letošní růst Čínského hrubého domácího produktu na úrovni 7,1% a růst na rok 2016 jen o něco vyšší, na úrovní 7,2%.

Témata: ekonomika | čína

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky