Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor, co píšete. Za komentáře na Facebooku můžete jít do vězení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Diskutující na Facebooku často ztrácejí zábrany. Mnozí si ale neuvědomují, že za nenávistné komentáře mohou nést následky. Naposledy na svou prostořekost doplatil bývalý člen KSČM Michal Kesudis, kterému v pondělí uložil obvodní soud pro Prahu 6 roční podmínku.

Kesudis loni schvaloval teroristický útok, při kterém v afghánském Bagrámu zahynula čtveřice českých vojáků. Pátý podlehl zranění po převozu do České republiky. Kesudis to na svém profilu a také na facebookovém profilu armády komentoval následovně:

"Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To, co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak. Jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp."

Podle soudu tak spáchal trestný čin "Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka", za což mu hrozil trest vězení v rozmezí 6 měsíců až 3 let. Soud se rozhodl pro podmínku, Kesudis se proti trestu neodvolal, stejně tak ani žalobce.

Není to ale zdaleka první případ, kdy byl někdo potrestán za výroky na Facebooku. Podmínku si odnesl také bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, který po napadení manželského páru skupinou Romů v Duchcově napsal protiromský komentář. Soud jej za to potrestal půlroční podmínkou.

Za propagaci nacismu dostala v roce 2012 podmínku pětice mladíků. Muži ve věku 19 až 27 let na Facebooku sdílela klipy a další symboly s nacistickou tematikou. Český soud v tomto případě udělil za podobnou aktivitu na sociálních sítích trest vůbec poprvé.

Otázka trestů za nenávistné komentáře na sociálních sítích je nyní více než aktuální. Na Facebooku a dalších sítích se objevují nenávistné komentáře a výzvy k násilí vůči uprchlíkům.

Autoři si zřejmě neuvědomují, že za podněcování k rasové, etnické či národnostní nenávisti a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka hrozí 1 až 5 let ve vězení. Vzhledem k tomu, že takový čin spáchá prostřednictvím veřejné přístupné počítačové sítě, mohl by dostat trest v rozmezí 3 až 10 let.  

Témata:  Facebook

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.