Pozor, co píšete. Za komentáře na Facebooku můžete jít do vězení

Diskutující na Facebooku často ztrácejí zábrany. Mnozí si ale neuvědomují, že za nenávistné komentáře mohou nést následky. Naposledy na svou prostořekost doplatil bývalý člen KSČM Michal Kesudis, kterému v pondělí uložil obvodní soud pro Prahu 6 roční podmínku.

Ilustrační fotografie

Kesudis loni schvaloval teroristický útok, při kterém v afghánském Bagrámu zahynula čtveřice českých vojáků. Pátý podlehl zranění po převozu do České republiky. Kesudis to na svém profilu a také na facebookovém profilu armády komentoval následovně:

"Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To, co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak. Jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp."

Podle soudu tak spáchal trestný čin "Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka", za což mu hrozil trest vězení v rozmezí 6 měsíců až 3 let. Soud se rozhodl pro podmínku, Kesudis se proti trestu neodvolal, stejně tak ani žalobce.

Není to ale zdaleka první případ, kdy byl někdo potrestán za výroky na Facebooku. Podmínku si odnesl také bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, který po napadení manželského páru skupinou Romů v Duchcově napsal protiromský komentář. Soud jej za to potrestal půlroční podmínkou.

Za propagaci nacismu dostala v roce 2012 podmínku pětice mladíků. Muži ve věku 19 až 27 let na Facebooku sdílela klipy a další symboly s nacistickou tematikou. Český soud v tomto případě udělil za podobnou aktivitu na sociálních sítích trest vůbec poprvé.

Otázka trestů za nenávistné komentáře na sociálních sítích je nyní více než aktuální. Na Facebooku a dalších sítích se objevují nenávistné komentáře a výzvy k násilí vůči uprchlíkům.

Autoři si zřejmě neuvědomují, že za podněcování k rasové, etnické či národnostní nenávisti a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka hrozí 1 až 5 let ve vězení. Vzhledem k tomu, že takový čin spáchá prostřednictvím veřejné přístupné počítačové sítě, mohl by dostat trest v rozmezí 3 až 10 let.
  

Témata: facebook

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky