Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemáte televizi? Nevadí, za ČT asi budete platit stejně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Česká televize

Koncesionářské poplatky budou zřejmě platit i lidé, kteří nemají televizi či rádio. Navrhuje to generální ředitel České televize Petr Dvořák s tím, že stále více lidí sleduje televizi a poslouchá rádio přes internet.

"Způsob, který dnes máme, opomíjí, že existuje čím dál větší skupina diváků, která sice sleduje televizi, ale ne prostřednictvím obrazovky, jak říká zákon, ale z tabletů, telefonů. To není spravedlivé, ostatní na ně přispívají," popsal šéf ČT Petr Dvořák pro pondělní vydání Hospodářských novin.

"Vymezení rozhlasového a televizního poplatku v platné legislativě už překonala technologická praxe," souhlasí s Dvoákem ministr kultury Daniel Herman.

"Takový záměr jednoznačně podporuji. Je to férové, protože lidé, kteří dneska sledují televizi jen přes internet, jsou vlastně černými pasažéry," tvrdí poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník.

Na námitku, proč by měli platit i ti, kteří se na ČT nekoukají ani na webu, podle HN říká, že ti by se mohli z povinnosti vyvázat třeba čestným prohlášením.

"Poplatek ale představuje jakousi solidární daň za veřejnou službu. Je to platba za možnost sledovat nezávislé zpravodajství či velké sportovní akce. Je to i příspěvek pro celý audiovizuální průmysl, který je na ČT silně navázán," tvrdí Dvořák.

Témata:  Česká televize Petr Dvořák

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.