Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemáte televizi? Nevadí, za ČT asi budete platit stejně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Česká televize

Koncesionářské poplatky budou zřejmě platit i lidé, kteří nemají televizi či rádio. Navrhuje to generální ředitel České televize Petr Dvořák s tím, že stále více lidí sleduje televizi a poslouchá rádio přes internet.

"Způsob, který dnes máme, opomíjí, že existuje čím dál větší skupina diváků, která sice sleduje televizi, ale ne prostřednictvím obrazovky, jak říká zákon, ale z tabletů, telefonů. To není spravedlivé, ostatní na ně přispívají," popsal šéf ČT Petr Dvořák pro pondělní vydání Hospodářských novin.

"Vymezení rozhlasového a televizního poplatku v platné legislativě už překonala technologická praxe," souhlasí s Dvoákem ministr kultury Daniel Herman.

"Takový záměr jednoznačně podporuji. Je to férové, protože lidé, kteří dneska sledují televizi jen přes internet, jsou vlastně černými pasažéry," tvrdí poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník.

Na námitku, proč by měli platit i ti, kteří se na ČT nekoukají ani na webu, podle HN říká, že ti by se mohli z povinnosti vyvázat třeba čestným prohlášením.

"Poplatek ale představuje jakousi solidární daň za veřejnou službu. Je to platba za možnost sledovat nezávislé zpravodajství či velké sportovní akce. Je to i příspěvek pro celý audiovizuální průmysl, který je na ČT silně navázán," tvrdí Dvořák.

Témata:  Česká televize Petr Dvořák

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

Důchodci pozor, změna důchodů od dubna. Co bude jinak?

Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.