Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odměny pracovníků ministerstev? Budete se divit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Diskuse o zveřejnění a nezveřejnění výše platů a odměn hradních zaměstnanců přiměla některé ministry, aby také odtajnili, jaké peníze si lidé v jejich úřadech vydělají. Prostě jsme to zveřejnili, říká například ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Odměny na ministerstvu: někde kolem toho dělají cavyky, u nás jsme je jednoduše vyvěsili," naráží na Twitteru Pelikán na okolnosti, které doprovázely zveřejnění platů hradních zaměstnanců. Hradní kancléř Vratislav Mynář kvůli tomu dokonce žádal souhlas od Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Pelikán nezveřejnil celé platy, ale pouze odměny za roky 2013 a 2014 i se zdůvodněním, proč je daný pracovník dostal. Za rok 2013 se největší odměny dočkal tehdejší 1. náměstek Daniel Volák za „dobré zvládnutí realizace prezidentské amnestie včetně plnění koordinační role ministerstva spravedlnosti". K běžnému platu dostal 307 100 korun.

Loni pak největší odměnu získal náměstek úseku mezinárodních vztahů Petr Jäger za „nadstandardní plnění úkolů nad rámec pracovních povinností". Za to obdržel odměnu 180 000 tisíc. Bonus k platu získal také sám ministr Pelikán, který byl v roce 2014 1. náměstkem justičního a legislativního úseku. Za nadstandardní výkony si přišel na dalších 90 tisíc.

Celá tabulka je zde.

Na Pelikánovo zveřejnění na Twitteru zareagoval i ministr dopravy Dan Ťok, který upozornil, že jeho resort tyto informace zveřejnil už v únoru. Náměstci na jeho ministerstvu si přijdou na více než 80 tisíc, dalších minimálně 110 tisíc za loňský rok získali na odměnách. Vrchní ředitelé si pak vydělají mezi 70 a 75 tisíci.

Celá tabulka je zde.

Témata:  CZK platy / mzdy ministerstva

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 10:37

Nečekané, cla EU na čínská elektroauta nakonec dost možná nebudou. Peking, Bratislava i Berlín tleskají Španělsku

Španělský premiér Pedro Sanchez totiž vyrazil na čtyřdenní návštěvu Číny a předvedl tam překvapivou otočku. Vyzývá náhle, ať země EU a Brusel samotný přehodnotí uvalení vysokých cel právě na čínská elektroauta. Ta platí od letošního července provizorně, na přelomu října a listopadu mají vstoupit v platnost trvale, na pět let. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.