Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec zlatých časů na Úřadu vlády? Kolik bere novodobá Jana Nagyová

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zaměstnanci Úřadu vlády si během vlády premiéra Bohuslava Sobotky mohou o milionových odměnách svých předchůdců nechat jen zdát. Přesto si k platu v roce 2014 slušně přilepšili, konkrétně za „mimořádné plnění významných pracovních úkolů“. Server Lidovky.cz ale upozorňuje, že na milionové odměny, které pobírali v dobách Petra Nečase nebo Jiřího Rusnoka, nedosáhnou.

Server připomíná, že Petr Nečas obhajoval milionové odměny na Úřadu vlády tím, že jeho zaměstnanci „dřou jako koně". Oproti tomu argument Jiřího Rusnoka pro rekordní prémie byl, že „stát musí špičkové odborníky dobře ohodnotit".

Ředitelkou Sekce kabinetu předsedy vlády, tedy nástupkyní Jany Nagyové (dnes Nečasové) je nyní Běla Hejná, která za rok 2014 dostala čtvrté nejvyšší odměny. Z dokumentu, který server získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že měsíční plat Hejné činí 85 300 korun.

Během 11 měsíců, ktré na Úřadu vlády odpracovala, si tak celkově na 938 300 korun. K tomu jí úřad ještě vyplatil odměny v celkové výši 234 500. V součtu tak jeden roční plat včetně odměn činil 1 172 800 korun.

I přesto je v porovnání s předchozími garniturami patrný trend snižování platů i odměn. Za Nečasovy éry se navíc informace o platech a prémiích držely v přísné tajnosti a až později vyšlo najevo, že plat Jany Nagyové pro rok 2011 činil bezmála milion korun a k němu získala navrch ještě odměny ve výši 1,22 milionu. 

V přepočtu na jede měsíc sice Běla Hejná bere více než Jana Nagyová, o milinových odměnách si může nechat jen zdát. Její průměrná měsíční odměna činí 21 318 korun, kdežto Nagyová v roce 2012 inkasovala na prémiích za měsíc 70 tisíc a o rok dříve dokonce 101 667 korun.

Témata:  vláda

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.