Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chudoba v ČR? Čtyři z deseti Čechů nemají žádné úspory

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Čtyři z deseti Čechů (41 %) nemají žádné úspory. Čtvrtině těch, kdo nějakou finanční rezervu mají, se úspory v loňském roce snížily. I přesto Češi v porovnání s ostatními Evropany deklarují vyšší spokojenost se svými úsporami. Vliv ekonomické situace uplynulých měsíců na osobní finanční situaci vnímá jen čtvrtina z nás. Zhruba stejný podíl Evropanů nemusel v loňském roce omezovat své výdaje. Ti, kteří se o úspory snažili, nejčastěji šetřili na volnočasových aktivitách, jako jsou návštěvy kin nebo restaurací, případně na výdajích za dovolenou.

Počet Čechů, kteří deklarují nulové úspory, je 41 %. V množství lidí bez úspor se tak pohybujeme kolem evropského průměru (38 %). Výrazně lépe jsou na tom obyvatelé Nizozemska a Lucemburska, kde je bez finanční rezervy jen asi pětina obyvatel, naopak v Rumunsku by v případě finančních problémů nemělo kam sáhnout 60 % lidí, v Turecku a Polsku pak téměř polovina.

„Naše průzkumy v dlouhodobém horizontu ukazují, že jsme poměrně spořivý národ a ti, kdo mohou, si nějaké peníze stranou odkládají," říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a dodává: „V ekonomicko-politické sféře jsme mohli v loňském roce sledovat výrazné výkyvy a je těžké odhadnout, co bylo příčinou toho, že Češi častěji sahali do svých úspor. Můžeme jen doufat, že se jedná o přechodný jev a s oživením ekonomiky se Češi opět vrátí k zažitému spořicímu chování."

Češi patří k několika málo evropským národům, jejich příslušníci v loňském roce deklarovali vyšší spokojenost s úsporami než v roce předchozím. A to i přesto, že čtvrtina z nich (24 %) uvedla, že se jejich finanční rezervy v loňském roce snížily. Většina Čechů také nevnímá přímý vliv aktuální ekonomické situace na vlastní osobní finance. Vývoj na trzích v posledních třech sledovaných měsících ovlivnil finance jen asi čtvrtiny dotazovaných Čechů, na rozdíl od zhruba poloviny Francouzů a Italů.

Jen asi čtvrtina respondentů napříč Evropou uvedla, že v loňském roce nemuseli omezovat výdaje. Zbývající většina pak nejčastěji šetřila na volnočasových aktivitách, jako jsou návštěvy kulturních či sportovních akcí nebo návštěvy restaurací, další oblastí pro omezení výdajů se stala dovolená, a to především pro obyvatele Rakouska, Německa, Lucemburska a Rumunska. Omezování výdajů za oblečení a kosmetiku deklarovaly především ženy (50 %) a také obyvatelé Turecka. Další častou oblastí, kde Evropané šetřili, byly náklady spojené s údržbou a vybavením domácnosti a také náklady na potraviny, kde se snažili omezovat výdaje především Francouzi.

Témata:  lidé rodinný rozpočet chudoba

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy