Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody a platy? Poslanec se rozzuřil a létala tato slova

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Česká televize

Poslanci si odsouhlasili vzrůst platů od ledna příštího roku zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se v případě, že novelu schválí Senát i prezident, zvýšil o 1700 na 57.600 korun. Proti tomu se ostře postavil poslanec a šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura, který tvrdí, že poslanci si zvýšení platu prosadí, ale s důchody prý nejsou schopni nic udělat.

"To je opravdu neuvěřitelné jak se ptáčkové vybarvili. A občané jim pořád poslušně zobají z ruky," zuří Okamura na sociální síti. Platy politiků budou vyšší, jelikož poslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL a KSČM dnes prohlasovali zvýšení platů od příštího roku.

Okamura zároveň, podotýká, že Sněmovna tímto hlasováním zamítla návrh Úsvitu na nulové navýšení platů poslanců až do roku 2018 s navrhovaným zamrazením platů do doby než bude nový zákon o platech. Ten chce hnutí provázat s průměrnou mzdou s přihlédnutím k minimální mzdě a průměrným důchodům.

"Zapamatujte si to dobře prosím," vyzývá Okamura občany. "Připadá mi doslova sprosté, když vládní koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL spolu s KSČM prosadí na jednu stranu zvýšení svých platů a na druhou stranu vláda není schopná udělat vůbec nic s historicky rekordní nezaměstnaností (více než 600 tis. lidí bez práce) či s nedůstojnými důchody," dodává.

"Zapamatujete si to pro příští volby nebo budou mít lidé znovu krátkou paměť?" ptá se poslanec. 

Autor návrhu a šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že dosavadní debaty o zvyšování platů zákonodárců byly nedůstojné. "Já očekávám, že už se snad k této debatě nikdy nevrátíme, a to možná byl i důvod, proč prošel můj systémový návrh. Ty ostatní návrhy příliš systémové nebyly," poznamenal podle ČTK.

Témata:  politici platy / mzdy Tomio Okamura

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy