Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko může takto děsivě prý zareagovat na sankce

Vladimír Putin (uprostřed)
Vladimír Putin (uprostřed)
Foto: Mil.ru

Sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií proti Rusku mohou mít tvrdý dopad i na Evropu. Americký novinář a analytik žijící v České republice Erik Best upozorňuje, že Rusko nedisponuje jen ropou a zemním plynem. Má i další děsivé možnosti, kterými může udeřit.

Spojené státy a Evropská unie v minulých dnech uvalily další sankce proti Rusku v reakci na situaci na Ukrajině. Best upozorňuje, že obecně se má za to, že sankce ublíží Rusku mnohem víc než Evropě nebo Spojeným státům. tato domněnka může vycházet z přesvědčení, že Rusko je na Západu závislejší než Západ na Rusku.

Analytik na svém webu The Fleet Sheet ale upozorňuje, že Rusko disponuje více možnostmi a zemní plyn a ropa nejsou jeho jediné zbraně. "Může například přerušit dohody o ochraně práv intelektuálního vlastnictví a stát se nestydatým propagátorem nelegálního stahování hollywoodských filmů a hudby," tvrdí Best.

Uvádí i další příklady. "Rusko by například mohlo poskytnout imunitu všem svým občanům, kteří přijali úplatky od cizích společností, a pobídnout je, aby zaslali místopřísežná prohlášení o korupčních praktikách Evropskému úřadu pro boj proti podvodům nebo americkému ministerstvu spravedlnosti," tvrdí analytik.

"I bez toho se minulý týden společnost Hewlett-Packard přiznala k uplácení v Rusku. Představte si, co by asi ruské firmy mohly povědět o různých svých dohodách s Českou exportní bankou," pokračuje Best.

Pokud by se Rusko rozhodlo promluvit, mohlo by podle Besta prozradit ještě jednu věc: "Nejtvrdší odvetou by samozřejmě bylo, kdyby Rusko nechalo uniknout dokumenty KGB se záznamy o tom, kdo byl celá léta na její výplatní listině," uzavřel Best.

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.