Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strašák v EU: Nezaměstnanost. Čtěte, jak si nově stojí Česko

Strašák v EU: Nezaměstnanost. Čtěte, jak si nově stojí Česko

Foto: Pixmac

Přestože obecná míra nezaměstnanosti v Česku proti loňskému roku nepatrně vzrostla o 1600 lidí na sedm procent, stále se můžeme pochlubit pátou nejnižší nezaměstnaní z celé Evropské Unie. Jak jsou na tom muži a ženy?

Tradičně vyšší nezaměstnanost vykazovaly ženy (197 tisíc), zatímco mužů v produktivním věku je bez práce 172 tisíc.

„Nezaměstnanost za třetí čtvrtletí nenaznačila, že by se dramaticky měnila nějakým směrem," říká ke zveřejněným číslům analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Podle jeho slov se v současnosti ekonomika pozvolna probouzí a reaguje tak na zlepšení v Německu. Přesto to ale neznamená, že nezaměstnanost začne příští rok zásadně klesat. „Tvorba pracovních míst bude probíhat velmi pomalu. Podniky potřebují nejdřív využít naplno své současné kapacity a až potom začnou tvořit nová pracovní místa a tím pádem i nabírat zaměstnance. Proto nečekám, že by v následujícím roce došlo k zásadnímu poklesu nezaměstnanosti," doplnil Kozub.

Pokud bychom se na nezaměstnanost podívali podle nejvyššího dosaženého vzdělání, můžeme říci, že nejmenší problém sehnat práci mají stále vysokoškoláci s nezaměstnaností na úrovni 3,2 procenta. Následují lidé s maturitou (5,7 procenta), občané s výučním listem (8,0 procenta) a zdaleka největší míru nezaměstnanosti vykazují lidé se základním vzděláním (23,9 procenta).

V celoevropském měřítku si lépe než Česká republika stojí pouze Rakousko s mírou obecné nezaměstnanosti 4,9 procenta, Německo (5,2 procenta), Lucembursko (5,9 procenta) a Malta (6,4 procenta). O pátou příčku se dále dělíme s Nizozemskem, které má nezaměstnanost osob ve věku 15 až 64 let stejně jako Česko na úrovni sedmi procent.

Proti tomu nejhorší situace v Evropě je aktuálně v Řecku, kde hledá práci 27,6 procenta lidí v produktivním věku a ve Španělsku (26,6 procenta). Velkým problémem zde přitom zůstává nezaměstnanost mladých lidí do 25 let, která se v obou zmíněných státech přehoupla přes 56 procent. Za celoevropským průměrem, který činí 11 procent, dále zaostávají také Slováci, kde je obecná míra nezaměstnanosti na 14 procentech.

Témata:  nezaměstnanost EU

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy