Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfka MMF varuje: Hrozí globální ekonomická katastrofa

Šéfka MMF varuje: Hrozí globální ekonomická katastrofa

Foto: Grafton

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF), Christine Lagardeová, varuje před možnými důsledky stávající rozpočtové krize v USA. Domnívá se, že pokud se situaci nepodaří rychle vyřešit, hrozí návrat hluboké celosvětové hospodářská recese. Informuje server BBC.

Lagardeová v rozhovoru pro americkou televizi uvedla, že potenciálně hrozí "masivní narušení" světové ekonomiky. Americký politikům se přitom krátí čas. Pokud nedosáhnou dohody do čtvrtka, automaticky vstoupí v platnost razantní rozpočtové škrty. Federální ministerstvo financí se totiž 17. října ocitne bez peněz.

Vládnoucí demokratická administrativa prezidenta Baracka Obamy jedná od minulého čtvrtka s opozičními republikány o navýšení dluhového stropu. Pozorovatelé však tvrdí, že zatím nejsou vidět ani náznaky úspěšného konce rozhovorů.

Podle Lagardeové je naprosto klíčové, aby američtí politici nakonec uzavřeli dohodu o navýšení dluhu Spojených států před 17. říjnem. "Pokud je zde tak vážné narušení, taková nejistota, nedůvěra v dohodu v USA, může to přinést i masivní rozvrat (hospodářství) po celém světě a mohli bychom být vystaveni riziku návratu do recese," varuje šéfka MMF.

Témata:  MMF

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.