Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozdíl v platech mužů a žen je propastný. Tipněte si, o kolik berou muži více

Rozdíl v platech mužů a žen je propastný. Tipněte si, o kolik berou muži více

Foto: Pixmac

Během uplynulého roku se rozdíly v příjmech mužů a žen sice mírně snížily, statistiky však stále ukazují, že muži berou v průměru o necelou třetinu více než ženy. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo a je možné se setkat i se zaměstnáním, kde jsou na tom ženy lépe.

Nejlépe placenou prací, ve které ženy vydělají více než muži, je pozice finančního analytika, kde průměrný ženský plat činí 40 857 korun. Tedy 102 procent průměrného platu muže na obdobné pozici. Nejvyšší rozdíl ve prospěch žen je však na pozici správce budov, kde ženy berou až 109 procent mužského platu.

Proti tomu nejvyšší nepoměr mužských platů k ženským panuje na pozici provozních manažerů. Zde muži pobírají až 145 procent ženských platů, v průměru 47 406 korun. Vůbec nejvyšší rozdíl mezi průměrným mužským a ženským platem, necelých 17 tisíc korun ve prospěch mužů, je však možné najít na pozici finančního manažera.

Existují ale i pozice, na nichž není možné spolehlivě vypočítat průměrný plat pro obě pohlaví, protože žen nebo i mužů v nich pracuje příliš málo. Zde se jasně projevuje výrazná dominance mužů ve vysokopříjmových skupinách. Průměrný plat na nejlépe placeném typicky mužském místě přesahuje 138 tisíc korun. Průměrný plat na nejlépe placeném typicky ženském místě dosahuje jen přibližně 70 500 korun a celkově jde až o 11. nejlépe placenou pozici.

„Výrazné rozdíly mezi mužskými a ženskými platy jsou vidět na obou koncích platové škály," říká analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec. Dodává, že u vysokopříjmových profesí jde převážně o vrcholový management, doplněný špičkově placenými odborníky v tradičně mužských oborech, jako je IT architekt nebo pilot. „Naopak v oblasti nízkopříjmových pozic naopak převažují ty, které jsou zastávané především ženami, jako je uklízečka, pomocný kuchař nebo šička. Zde se projevuje slabší pozice žen vůči zaměstnavatelům kvůli případnému mateřství a péči o děti," zakončil analytik Zdeněk Němec.

Témata:  platy / mzdy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy