Bez práce je 550 tisíc Čechů. Jak je na tom zbytek Evropy?

Statistika obecné míry nezaměstnanosti v České republice u věkové skupiny 15 až 64 let zakončila květen na úrovni 7,2 procenta. To je sice proti loňskému roku o 0,3procentního bodu více, přesto je v Česku sedmá nejnižší nezaměstnanost v EU, jejíž průměr se podle Eurostatu zvýšil na 12,1 procenta.

Celkem je v Evropské unii bez práce 26,4 milionu lidí, zatímco v samotné eurozóně hledá zaměstnání 19,2 milionu lidí. Proti dubnu tím pádem vzrostl počet nezaměstnaných o 16 tisíc v EU a o 67 tisíc v měnové unii. Pokud bychom čísla srovnali se situací z loňského roku, je zřetelné, že práci v EU hledá o 1,32 milionu lidí více.

Tíživým problémem celé unie je stále nezaměstnanost mladých lidí do 25 let, kterých je na úřadech práce registrováno více než 5,5 milionu. Bez práce je tudíž až 23 procent mladých Evropanů.

Nejhůře je na tom z celoevropského hlediska Španělsko (26,9 procenta), následované Řeckem (26,8 procenta). Nelichotivou bronzovou příčku zaujímá Portugalsko s obecnou mírou nezaměstnanosti 17,6 procenta.

Proti tomu na opačném konci žebříčku se s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU nachází Rakousko (4,7 procenta), následované Německem a Lucembursko s obecnou mírou nezaměstnanosti 5,3, respektive 5,7 procenta.

Lépe než Česká republika jsou na tom ještě Malta, Nizozemsko a Dánsko, ostatní země Evropské unie, včetně sousedního. Slovenska (14,2 procenta), nám mohou naši jen nezaměstnanost závidět.

Témata: nezaměstnanost

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky