Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výrobci letadel si mnou ruce, tržby se jim zvyšují

Výrobci letadel si mnou ruce, tržby se jim zvyšují

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Členové Svazu českého leteckého průmyslu (SČLP) vloni zpětinásobili své zisky na 340 milionů korun. Jejich tržby se zvýšily o čtvrtinu díky exportu, který meziročně vzrostl o 50 procent. Největší nárůst vykázaly tržby z prodeje leteckých výrobků, vývojové práce a údržby a servisu letadlové techniky.

"Základem významného růstu do budoucna je, že firmy - stejně jako o rok dříve - investovaly třikrát krát více, než kolik vydělaly. Investice do výzkumu a vývoje vzrostly o 32 procent na 415 milionů korun," uvedl koordinátor SČLP Petr Nétek. Proti roku 2010 firmy investovaly o 329 milionů korun více.

Stejně, jako rostou tržby, se zvyšuje i počet zaměstnanců v letecké výrobě, který se stoupl o 11 procent na 3280 lidí. "Za to vděčíme především tomu, že jsou členské firmy dlouhodobě schopné získávat zakázky od významných zahraničních partnerů a nabídnout inovativní produkt," doplnil Nétek.

Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) sdružuje 17 leteckých výrobců, čtyři vysoké školy a dvě další instituce. Mezi hlavní činnosti členů patří výroba a integrace letadlových konstrukčních celků nebo vývoj a výroba pohonných jednotek civilních letadel.

Témata:  letectví

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.