Kalousek jde s pravdou ven: Kolik dluží každý Čech?

Koncem prvního čtvrtletí letošního roku připadal na každého občana České republiky dluh 139 tisíc korun. Čisté dluhové portfolio ČR však kleslo o 11,3 miliardy korun na 1,463 bilionu, především díky přebytku státního rozpočtu za první letošní kvartál, uvedlo ve středu ministerstvo financí.

660
reklama

Rezort financí zároveň navýšil rezervu peněžních prostředků o cca 45 miliard na 185,1 miliardy korun, hlavně z důvodu splátek emisí v dalších čtvrtletích. "Především díky tomu vzrostl hrubý státní dluh o 47,9 miliardy korun na 1715,6 miliardy korun. Jeho růst od počátku roku 2012 kromě zvýšení rezervy zahrnuje schodek státního rozpočtu v roce 2012," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Během prvních tří měsíců letošního roku se ministerstvu financí podařilo do státní kasy vybrat o 14 miliard korun více, než kolik utratilo. "Ačkoliv můžeme vidět podstatné zlepšení, je potřeba varovat před přílišným optimismem. Relevantní odhady pro celý rok je možno vytvářet až v průběhu léta," uvedl dříve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Dodal, že je však zřejmé, že vedle úpravy DPH se na výběru této daně pozitivně projevuje transformace daňové správy a vyšší efektivita její práce.

Pro letošní rok zákonodárci schválili státní rozpočet s 100miliardovým schodkem. Ministr financí chce do státní kasy získat 1,0807 bilionu korun. Výdaje by se měly pohybovat na úrovni 1,1807 bilionu korun.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky