Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Když levice zvýšila minimální mzdu, pravice se bála ji snížit

Když levice zvýšila minimální mzdu, pravice se bála ji snížit

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Na politické scéně posledních dní se řeší možnost zvýšení minimální mzdy. Vedle opozice, která má její zvýšení v programu, s tím teď přišla i ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová /TOP09/. Podívejme se, jak se výše minimální mzdy vyvíjela.

Od roku 1991 do roku 1998, kdy byly v ČR u moci pravicové kabinety, stoupla minimální mzda z 2 000 na 2 650 korun.

V roce 1999, kdy vznikl menšinový kabinet Miloše Zemana, stoupla minimální mzda na 3 600 a zvyšovala se výrazně každý rok. V roce 2006, kdy vládl poslední sociální demokrat Jiří Paroubek, byla minimální mzda 7 955.

Následná Topolánkova pravicová vláda ještě v roce 2007 minimální mzdu lehce zvýšila na 8 000 korun. Od té doby až do současnosti minimální mzda stagnuje na této částce.

Z toho lze vyvodit, že pravicové vlády se neodvážily snížit minimální mzdu z úrovně, kterou vydobyla ČSSD. Pokud tedy ČSSD prosadí svou vizi 13 000 jako minimální mzdy, je dost možné, že další vlády budou tuto mzdu jen obtížně snižovat. Zaměstnanci si totiž na tuto jistotu velmi rychle zvyknou a vláda, která by chtěla minimální mzdu snížit, by velmi rychle přišla o popularitu.

Témata:  minimální mzda

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.