Mzdy v Česku reálně klesají! Bankéři si ale dál vyplácejí bonusy

Během loňského roku vzrostla průměrná mzda v České republice o 661 korun na 25 101 korun (+2,7 procenta). Na průměrný plat však nedosáhne zdaleka ani polovina pracujících, pokud se tedy podíváme na medián mezd, čili hodnotu uprostřed mzdového rozdělení, dostaneme 22 446 korun, uvedl v pondělí ČSÚ.

660
reklama

Statistici zároveň upozorňují, že i když průměrné platy vzrostly o zmíněná 2,7 procenta, jsme na tom prakticky hůře než před rokem. Pokud se totiž podíváme na vývoj inflace, tedy na tempo růstu spotřebitelských cen, zjistíme, že loni činilo 3,3 procenta. Z toho vyplývá, že ceny v obchodech rostly rychleji, než jakým tempem zvedali zaměstnavatelé platy svým pracovníkům.

Částku navíc podle vyjádření Českého statistického úřadu zvýšily především odměny vedoucích manažerů, které se rozdávají na konci roku. "Přestože se rozdávání odměn většinou konalo zpravidla v prvních měsících nového roku, změna daňové legislativy směrem k narovnání degresivního zdanění u nejvyšších příjmů vedla podniky k tomu, aby využily na konci loňského roku příležitost a v předstihu vyplatily svým manažerům mimořádné odměny," říká analýza Dalibora Holého z Českého statistického úřadu.

Nejvíce odměn si rozdali pracovníci zejména v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví. Tam narostly v posledních třech měsících platy o 24,1 procenta. "Druhý největší skok pak na konci roku panoval v odvětví rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu," doplnil analytik. Většinu roku průměrná mzda v tomto odvětví klesala, ale na jeho konci zázračně vyskočila o 13,1 procenta.

V samotném čtvrtém kvartálu činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na 27 170 korun, což je o 964 korun (+3,7 procenta) více než ve stejném období roku 2011. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,8 procenta, reálně se tak mzda zvýšila o 0,9 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,6 procenta, počet zaměstnanců však o 1,1 procenta poklesl.

Ke zpomalování mzdového růstu docházelo v odvětvích s dominancí státu. Platy ve zdravotní a sociální péči, vzdělávání a ve veřejné správě nerostly tak "optimálně" jako v jiných odvětvích. Medián mezd u mužů činil 24 577 korun, u žen byl 20 035 korun.

Témata: mzdy
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky