Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypoteční trh se otřásá: Úrokové sazby letí nahoru, zájemců ubývá!

Hypoteční trh se otřásá: Úrokové sazby letí nahoru, zájemců ubývá!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Během ledna otočil vývoj na hypotečním trhu v České republice, když úrokové sazby lehce stouply na 3,21 procenta. Po 10 měsících zlevňování tak byly úvěry na bydlení proti předchozímu měsíci zase o něco dražší, informovala ve středu prostřednictvím svého Hypoindexu společnost Fincentrum.

Statistika také ukázala, že v prvním měsíci letošního roku se zákazníci do bank za účelem podepsání nových hypoték zrovna nehrnuli. Počet nově uzavřených hypoték meziměsíčně klesl na 5146 smluv. To představuje nejmenší hodnotu za posledních 18 měsíců.

Ruku v ruce s tím se nedařilo ani celkovému objemu uzavřených hypoték. Klienti bank se během sledovaného období upsali finančním domům k hypotékám za 8,38 miliardy korun.

Světlo do lednové situace na hypotečním trhu se pokouší vnést vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl, který upozornil, že žádná z významných bank na tuzemském trhu své sazby nezvýšila. "Mírná korekce sazeb Fincentrum Hypoindexu v lednu je tak způsobena především změnou podílu objemu mezi bankami, což souvisí s obvyklým lednovým poklesem obchodů, kdy po splnění obchodních cílů nastává krátkodobé uklidnění," tvrdí analytik.

Zároveň je třeba se podívat na celou věc i z optiky bank, které se v prvním měsíci roku do hypotečních akcí příliš nepouštějí a povětšinou si nechávají akce a slevy na jaro, kdy dochází k oživení hypotečního trhu.

Vahami Fincentra Hypoindexu jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Témata:  banky hypotéky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.