Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý poslanec vydělal na solárních panelech miliony. Raději si změnil příjmení

Bývalý poslanec vydělal na solárních panelech miliony. Raději si změnil příjmení

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Aféra kolem špatně nastavených výkupních cen solární elektřiny ukázala i na ty, kteří na slunečním byznysu vydělali desítky milionů korun. Jedním z nich je i bývalý poslanec za ODS Tomáš Květák, dnes s novým jménem Bergman. Ale není sám.

Mramorové sloupy, kamerový systém, zahradní jezírko, fasáda ozdobená sochou ženy a na stěně kříž. Spojení luxusu s vírou. Honosná vila bývalého poslance Tomáš Květáka, doktora teologie.

Na stavbách fotovoltaických elektráren vydělal, už jako Bergman (právě takto se nyní jmenuje bývalý poslanec Květák). Desítky milionů. Slunce mu vydělalo peníze a možná i proto bydlí v ulici Na slunci. Do solárního byznysu se vrhl zčistajasna.

"Že to bude takto významný byznys, to věděli jen zasvěcenci," prozradil novinář Petr Skočdopole. "Já jsem začal dělat tento byznys v malém. Začal jsem stavět fotovoltaické elektrárny o deset let později. Vůbec nevím, že bych mohl mít nějaké vlivné kontakty," odmítá Tomáš Květák, dnes už Bergman.

Ještě jako Tomáš Květák byl spojovaný s kauzou vytunelované Spolchemie. Nikdo mu nic neprokázal. S novým jménem tak vlastně vyčistil i svou minulost. "S tím jménem jsem si docela užil v dětství a mládí. Proto jsem si řekl, že si zvolím nové jméno," uvedl Bergman.

Jisté je, že od roku 2008 během dvou let se Bergman dostal díky fotovolatickcým elektrárnám na obrat přes dvě miliardy korun.

Dalším solárním baronem je i přítel herečky Aňi Geislerové - Martin Schenar. Bohatý už byl, když začal podnikat s fotovoltaikou, kvůli ní mu ale na konto přitekla podle médií víc než miliarda. I u něj se spekuluje, že na fotovolatice zbohatl díky dobrým informaccím od politiků. Chtěli jsme vědět, proč opustil vydávání módních časopisů a vrhl se na elektřinu. Jeho vyjádření se nám ale nepovedlo získat, doma jsme ho nezastihli.

"Podstata solárního boomu je v tom, že někdo dopředu věděl, jak se připravujou podmínky a podle toho se zařídil a když to podle těch podmínek začalo fungovat, tak na tom už teď jenom vydělává," vysvětluje Skočdopole.

Témata:  energetika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.