Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB oslaví 20. narozeniny koruny pamětní stříbrnou mincí

ČNB oslaví 20. narozeniny koruny pamětní stříbrnou mincí

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 korun vydá u příležitosti 20. výročí vzniku české koruny centrální banka. Mince, jejíž podoba vzešla z veřejného internetového hlasování, bude pro zájemce v prodeji od středy, informovala Česká národní banka (ČNB).

"Ve svých dvaceti letech má koruna pozici stabilní, důvěryhodné a světově uznávané měny. Samostatná měna dává ekonomikám včetně té české další přizpůsobovací mechanismus vůči vývoji hospodářského cyklu," uvedl při příležitosti představení pamětní mince guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle jeho slov má tato jubilejní mince hned několik historických unikátů. Jedná se o první minci, která je věnovaná přímo české koruně, zároveň je na ní vůbec poprvé vyobrazena budova Česká národní banky a také ji prvně vybírala veřejnost.

Podobu mince, kterých plánuje ČNB vydat 26 tisíc kusů, navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, autor návrhu kovové dvacetikoruny a dnes již neplatných padesátihaléřů. Návrh Vladimíra Oppla získal v hlasování na konci roku 2011 celkem 41procentní podporu, tedy 1629 platných hlasů. Česká národní banka vznikla 1. ledna 1993 rozdělením Státní banky československé. Nová měnová soustava České republiky začala platit 8. února 1993 poté, co parlamenty nástupnických zemí rozdělené České a Slovenské federativní republiky schválily ukončení krátce trvající měnové unie a zavedení dvou samostatných měn - české koruny a slovenské koruny.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy