Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chamtivé banky! Dál nám zvyšují poplatky

Chamtivé banky! Dál nám zvyšují poplatky

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Za užívání bankovních služeb zaplatil letos v listopadu průměrný klient bankovních ústavů v České republice 177 korun. To představuje mírné zvýšení proti předchozímu měsíci o 1,50 koruny, statistiku zveřejnil ve středu server bankovnipoplatky.com.

S blížícím se koncem roku čtyři banky navázaly na změnu v sazebníku Volksbank a rozhodly se upravit svoje sazebníky. "Některé změny jsou spíše kosmetické, jiné se však dotknou většiny klientů. Zdražení úvěrů a některých sankcí klienty nepotěší, zlevnění zahraničních plateb, ale určitě ano," uvedl vlastník serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Raiffeisenbank zvýšila měsíční poplatky za vedení účtů, a to většinou o částku od 5 do 20 korun. Týkají se však balíčků, které banka již nenabízí. Vzroste také poplatek za měnovou složku u multiměnových účtů z 15 na 29 korun. O šest korun měsíčně zdražuje vedení debetních karet. Podle banky je cílem těchto změn motivovat klienty k přechodu na eKonto. "Ve zkratce, pokud splníte podmínky pro vedení eKonta, změny sazebníku se vás zásadně nedotknou, prodraží se však debetní karta vydaná mimo balíček," komentoval změny Nacher.

Pozitivní změnu sazebníku naopak provedla mBank. Od 1. listopadu zrušila poplatky za europlatby SEPA a za všechny odchozí platby z podnikatelského účtu mBusiness Konto. Nejvýraznější změnou je však snížení poplatku za druhou a každou další odchozí platbu v měsíci na spořicím účtu eMax Plus na 19 z původních 150 korun.

ČSOB / Poštovní spořitelna své změny podle informací serveru bankovnipoplatky.com neprozradí, musíte se jimi doslova prohrabat. Jsou však víceméně kosmetické, zpoplatní se dotaz na zůstatek na účtu prostřednictvím cizího bankomatu (nově 9 korun) a jinou výši splátek budou mít klienti u volitelného pojištění ke spotřebitelským úvěrům. Nově se splátka pojistného bude počítat z měsíční splátky úvěru a ne z celkového úvěru.

Tyto změny v sazebnících bank a také zvýšená frekvence výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě před blížícími se Vánocemi vedla ke zvýšení Klientského indexu na hodnotu 177 korun.

Výpočty serveru v sobě kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborných výsledků mBank, u které platí klienti každoměsíčně nejméně. "Tato banka je zřejmě vyhledávána klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb, ale jde jim pouze o základní elektronický banking. Jinými slovy, i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto," upozornil Nacher.

Server bankovnipoplatky.com zveřejňuje statistiky bankovních poplatků u jednotlivých finančních ústavů každý měsíc. Internetový portál si klade za cíl všeobecné zvyšování "bankovní" vzdělanosti, snižování bankovních poplatků a kultivaci vztahu banka - klient a klient - banka.

Témata:  banky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.