Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chamtivé banky! Dál nám zvyšují poplatky

Chamtivé banky! Dál nám zvyšují poplatky

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Za užívání bankovních služeb zaplatil letos v listopadu průměrný klient bankovních ústavů v České republice 177 korun. To představuje mírné zvýšení proti předchozímu měsíci o 1,50 koruny, statistiku zveřejnil ve středu server bankovnipoplatky.com.

S blížícím se koncem roku čtyři banky navázaly na změnu v sazebníku Volksbank a rozhodly se upravit svoje sazebníky. "Některé změny jsou spíše kosmetické, jiné se však dotknou většiny klientů. Zdražení úvěrů a některých sankcí klienty nepotěší, zlevnění zahraničních plateb, ale určitě ano," uvedl vlastník serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Raiffeisenbank zvýšila měsíční poplatky za vedení účtů, a to většinou o částku od 5 do 20 korun. Týkají se však balíčků, které banka již nenabízí. Vzroste také poplatek za měnovou složku u multiměnových účtů z 15 na 29 korun. O šest korun měsíčně zdražuje vedení debetních karet. Podle banky je cílem těchto změn motivovat klienty k přechodu na eKonto. "Ve zkratce, pokud splníte podmínky pro vedení eKonta, změny sazebníku se vás zásadně nedotknou, prodraží se však debetní karta vydaná mimo balíček," komentoval změny Nacher.

Pozitivní změnu sazebníku naopak provedla mBank. Od 1. listopadu zrušila poplatky za europlatby SEPA a za všechny odchozí platby z podnikatelského účtu mBusiness Konto. Nejvýraznější změnou je však snížení poplatku za druhou a každou další odchozí platbu v měsíci na spořicím účtu eMax Plus na 19 z původních 150 korun.

ČSOB / Poštovní spořitelna své změny podle informací serveru bankovnipoplatky.com neprozradí, musíte se jimi doslova prohrabat. Jsou však víceméně kosmetické, zpoplatní se dotaz na zůstatek na účtu prostřednictvím cizího bankomatu (nově 9 korun) a jinou výši splátek budou mít klienti u volitelného pojištění ke spotřebitelským úvěrům. Nově se splátka pojistného bude počítat z měsíční splátky úvěru a ne z celkového úvěru.

Tyto změny v sazebnících bank a také zvýšená frekvence výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě před blížícími se Vánocemi vedla ke zvýšení Klientského indexu na hodnotu 177 korun.

Výpočty serveru v sobě kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborných výsledků mBank, u které platí klienti každoměsíčně nejméně. "Tato banka je zřejmě vyhledávána klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb, ale jde jim pouze o základní elektronický banking. Jinými slovy, i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto," upozornil Nacher.

Server bankovnipoplatky.com zveřejňuje statistiky bankovních poplatků u jednotlivých finančních ústavů každý měsíc. Internetový portál si klade za cíl všeobecné zvyšování "bankovní" vzdělanosti, snižování bankovních poplatků a kultivaci vztahu banka - klient a klient - banka.

Témata:  banky

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.