Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda chce omezit nekalé praktiky mobilních operátorů

Vláda chce omezit nekalé praktiky mobilních operátorů

Foto: Pixmac

Návrh poslanců TOP 09, ke kterému vláda ve středu připojila neutrální stanovisko, by měl zamezit mobilním operátorům zneužívat jejich postavení. Novela počítá například se zákazem automatického prodlužování smluv či smluvního vynucování pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou.

"Cílem návrhu zákona je zamezit stávajícím mobilním operátorům zneužívat jejich postavení vůči ostatním podnikatelům v oblasti elektronických komunikací, znemožnit jim automaticky prodlužovat sjednané smlouvy, vyřešit uzavírání nebo změnu smluv pomocí prostředků komunikace na dálku a zakázat sjednávání smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou," stojí v předkládací zprávě pro vládu.

Důvodem návrhu jsou tedy podle předkladatelů nekalé praktiky operátorů vůči zákazníkům a vůči ostatním podnikatelům v oblasti elektronických komunikací, které brání vzniku konkurence na telekomunikačním trhu, a tím pádem brání zlepšení kvality služeb a snížení cen.

Mezi takové nekalé praktiky vůči zákazníkům patří podle předkladatelů to, že podnikatelé v elektronických komunikacích například neposkytnou všechny informace při dálkovém uzavírání smluv.

"V současnosti se stává, že zákazník uzavře nebo změní smlouvu například přes telefon, aniž by mu byly sděleny všechny informace, nebo tyto informace jsou zmatečné. Ve výsledku zákazník musí platit například i za služby, které si nechtěl objednat a následně je v důkazní nouzi. Proto navrhuji, aby při uzavírání smluv dálkovým způsobem měl spotřebitel k dispozici prokazatelně všechny informace," stojí v materiálu pro vládu.

Dále se předkládajícím poslancům také nelíbí, že dochází k automatickému prodloužení smlouvy. Návrh počítá s tím, že by se takové automatické prodlužování mělo zakázat. "Pokud si zákazník bude přát, či bude souhlasit s prodloužením smlouvy, musí o tom podnikatel vést záznam po celou dobu trvání smlouvy," uvádějí předkladatelé.

Mezi další nekalé praktiky podle nich patří i to, že podnikatel si smluvně vynutí pokutu za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou. I tento typ smluvní pokuty by tak měl zakázán.

"Všechna tato opatření výrazně zlepší zákazníkům jejich práva vůči operátorům. Usnadní jim změnit podnikatele, a tím dojde i k většímu konkurenčnímu boji podnikatelů o zákazníky. Větší konkurence bude mít za následek zlepšení kvality služeb elektronických komunikací a snížení cen," dodává materiál.

Návrh také reaguje na údajné nekalé praktiky vůči ostatním podnikatelům. "Česká republika je jedinou evropskou zemí, kde nepůsobí plnohodnotní virtuální operátoři. Podnikatelé v oblasti elektronických služeb, kteří by se chtěli stát virtuálními operátory, se nemohou se stávajícími mobilními operátory (majiteli mobilních sítí) dohodnout. Stávající mobilní operátoři mnohdy jednání uměle prodlužují o celé měsíce i roky, či si kladou nesmyslné podmínky, které si v zahraničí operátoři obvykle vůbec nevynucují. A výslednou dohodu s virtuálním operátorem nakonec bezdůvodně odmítnou," konstatují předkladatelé.

Proto navrhují souborem opatření zamezit stávajícím mobilním operátorům zneužívat své postavení vůči ostatním podnikatelům.

Návrh počítá s uložením povinnosti oznámit důvody případného odmítnutí dohody.

"Tyto důvody pak bude mít k dispozici i Český telekomunikační úřad a může lépe plnit svou roli mediátora jednání. Protože podle ustanovení evropského regulačního rámce není právní nárok na uzavření smlouvy o přístupu, nelze si právně vynutit vstup virtuálních operátorů do mobilních sítí stávajících mobilních operátorů. Proto alespoň soubor navržených opatření může účinně napomoci plnohodnotným virtuálním operátorům vstoupit do mobilních sítí stávajících mobilních operátorů," dodává materiál pro vládu.

V případě úspěchu by totiž virtuální operátoři mohli nově nabízet služby zákazníkům, což by rozhýbalo konkurenci na telekomunikačním trhu, zlepšilo služby a snížilo ceny.

Témata:  mobilní operátoři

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.