Klaus: Výsledek voleb je jasný, je na všech, aby vyvodili závěry

Výsledky voleb jsou jasné, jednoznačné a srozumitelné a každý si z toho vyvodil patřičné závěry sám pro sebe. Těmito slovy okomentoval v neděli pro agenturu Mediafax prezident Václav Klaus výsledky voleb do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu.

660

"Pan prezident považuje výsledek voleb za tak jasný, jednoznačný a srozumitelný, že žádné složité interpretace k němu nejsou nezbytné. Podle něj výsledku voleb každý rozuměl a sám si pro sebe vyvodil patřičné závěry," zprostředkoval reakci prezidenta jeho mluvčí Radim Ochvat.
 
V letošních volbách do krajů a třetiny Senátu bodovala levice, která převálcovala pravici. Po sečtení výsledků ve všech volebních okrscích sociální demokraté vyhráli v devíti krajích, KSČM ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj v jednom. Volební účast byla 36,89 procenta.
 
Pro ČSSD hlasovalo v krajských volbách 23,58 procenta voličů, pro KSČM 20,43 procenta. ODS volilo 12,28 procenta, KDU-ČSL, která samostatně kandidovala v pěti různých krajích, získala 5,82 procenta hlasů, další hlasy jí naskákaly v koalicích s jinými seskupeními.

Sociální demokraté jasně zvítězili v Olomouckém, Jihočeském, Středočeském, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském kraji, Kraji Vysočina.
 
Komunisté se stali jedničkou v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Občanští demokraté uspěli v Plzeňském kraji a v Libereckém kraji získali prvenství Starostové pro Liberecký kraj.
 
ČSSD se prosadila také v prvním kole senátních voleb, kde byla účast voličů 34,90 procenta. Nejčastějším duelem druhého kola bude pravděpodobně souboj kandidátů sociální demokracie a komunistů, který se dá očekávat v 10 ze 27 volebních obvodů. Druhým nejčastějším střetem budou opět politici levicové ČSSD, tentokrát však proti kandidátům vládní ODS (šest obvodů). Sociální demokraté tak mají s KSČM šanci sami získat v Senátu ústavní většinu, k níž potřebují 15 z 25 možných mandátů. Vliv ODS v Senátu se oslabí.

Témata: klaus, václav | volby

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky