Projednání zvýšení DPH opět odloženo

Projednání daňového balíčku, který obsahuje například i zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod, odložil na svém středečním jednání rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Jeho členové o dalším osudu návrhu rozhodnou za týden.

660

"Jednání o daňovém balíčku odkládáme na 10. října, případné pozměňovací návrhy budeme přijímat do 8 října, aby mělo ministerstvo financí více času promyslet si případné změny," uvedl předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).

Návrh počítá s tím, že by daň z přidané hodnoty pro tři následující roky stoupla o jeden procentní bod na 15 a 21 procent a lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně by odváděli novou sedmiprocentní daň. V souboru opatření je také omezení výdajových paušálů pro živnostníky, zrušení slevy na dani z příjmu u pracujících důchodců nebo konec stropů u odvodů na zdravotní pojištění. Balík daňových změn počítá i s omezením tzv. zelené nafty, zvýšením daně z převodu nemovitosti a srážkové daně.

"Konsolidační balíček není jedinou cestou, jak pomoci české ekonomice," uvedl Pavel Bém, který rovněž souhlasil s poskytnutím dalšího času ministerstvu financí pro pozměňovací návrhy.

Také podle dalšího člena rozpočtového výboru Marka Šnajdra (ODS) bylo přerušení návrhu v tuto chvíli jedinou možnou cestou, jak se vyhnout jeho opětovnému zamítnutí.

Člen rozpočtového výboru Petr Braný (KSČM) podle svých slov váhal, jestli podpořit přerušení jednání o další týden. "Z mého pohledu je tento materiál zatím nemožné schválit. Nejlépe však politického protivníka porazíme jeho vlastními zbraněmi. Tedy do toho kolegové, těším se na vaše pozměňovací návrhy," vyzval Braný.

"Netvrdím a nikdo tvrdit nemůže, že zvýšení daní je jediná cesta, jak se může česká ekonomika popasovat se svými problémy. Nicméně máme-li přijímat rozpočet, který bude funkční od prvního ledna 2013, tak už zde moc velký prostor pro politické dohody není. Proto je schválení tohoto balíčku v současné chvíli nezbytné k tomu, aby bylo možné přijmout rozpočet bez provizórií," tvrdí náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Balíček, se kterým kabinet Petra Nečase (ODS) spojil vyjádření důvěry vládě, tak zůstal v rozpočtovém výboru. Pokud by byl v následujícím legislativním procesu zamítnut, a vládě by tím pádem nebyla důvěra vyjádřena, podá podle dřívějších slov premiéra jeho kabinet demisi.

"Vláda České republiky považuje tento návrh zákona za nesmírně zásadní ve vazbě na návrh státního rozpočtu pro rok 2013. I proto vláda České republiky sáhla k použití tohoto institutu, který doposud nebyl použit za 20 let platnosti Ústavy České republiky, tedy spojila s projednáním tohoto návrhu svou důvěru," nechal se v předchozích diskusích slyšet Nečas.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) hrozí, že pokud zákon nebude schválen, nepodaří se sestavit takový rozpočet na příští rok, který by dodržel schodek veřejných rozpočtů na úrovni pod tři procenta HDP. Od balíčku si totiž vláda slibuje příjem dodatečných 25 miliard korun.

Konsolidační balíček již dříve zamítnul Senát a vládní koalici se nepodařilo jeho negativní stanovisko v Poslanecké sněmovně přehlasovat, jelikož z řad poslanců ODS se proti návrhu postavili Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla, Radim Fiala, Marek Šnajdr, Jan Florián a Petr Tluchoř.

Rebelující poslanci ODS preferují, aby v příštím roce zůstalo DPH na stejné úrovni jako letos. Vládní balíček přitom počítá s navýšením sazeb o jeden procentní bod. Podle Tluchoře jsou nejkřiklavějšími problémy v balíčku právě změna DPH, milionářská daň a "trestání" aktivních důchodců a živnostníků. Vláda by podle nich měla hledat potřebné finanční prostředky jinde, především na výdajové stránce rozpočtu.

Poslanci ODS se zároveň na zasedání svého klubu dohodli na vzniku osmičlenné pracovní skupiny, která o změnách s rebelujícími poslanci v současné době jedná. Případnou pozměněnou podobu posvěcenou i koaličními partnery by občanští demokraté chtěli schválit ve druhém a třetím čtení na schůzi Poslanecké sněmovny 23. října. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však dlouhodobě tvrdí, že prostor pro změny v tomto návrhu je opravdu minimální.

Proti souboru daňových opatření ostře vystupují poslanci opozičních stran. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka o něm při rozpravě k prvnímu čtení hovořil jako o "zdražovacím balíčku", který si ODS ani nedokázala vnitřně vydiskutovat a který nevznikl na základě kvalitních ekonomických analýz. Podle něj je nepravděpodobné, že by se podařilo změnou daní vybrat pro stát tolik peněz, kolik si představuje ministerstvo financí.

"Myslím si, že ve vyspělé společnosti v civilizované zemi by nemělo docházet k tomu, že se reformy realizují jako experimenty, které fungují systémem pokus - omyl," myslí si Sobotka. Podle jeho názoru jsou pravicové reformy vymýšlené na koleně, bez dostatečného expertního zázemí a dohadují se pouze politicky.

Témata: dph

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky