Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda svými kroky zvýšila nezaměstnanost o desetitisíce míst!

Vláda svými kroky zvýšila nezaměstnanost o desetitisíce míst!

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Vláda Petra Nečase nenese dle mluvčího NS-LEV21 Filipa Drapáka vinu jen za snižování ekonomické úrovně rodin. Pravicová vláda měla za jeden jediný rok zapříčinit zánik tisíců pracovních míst, což je poměrně problém pro dobu, kdy se snižují státní příspěvky, ze kterých občané stěží vyžijí.

Národní socialisté přes rok varovali před ekonomickou recesí, která se už projevila na mzdách. Ty měli dle Českého statistického úřadu klesnout během druhého čtvrtletí o 1,1%. Za rok kleslo i HDP a to o 0,7%, průmyslová výroba o 2,2%, služby o 1,8% a stavebnictví zaznamenalo největší ztrátu a to ve výši 8,4%. Ve stavebnictví tak logicky poklesl i počet zaměstnanců o osm tisíc. Ve veřejné správě a obraně byl snížen počet zaměstnanců o 8,6 tisíc.

Lidé tak přicházejí o část mzdy a kolikrát i o své zaměstnání. Nečasova vláda dle Drapáka reaguje pouze nápadem na zvednutí daní a odůvodňuje tento krok slovy, že když se nevydělává, tak vláda rozpočtové odpovědnosti musí zvednout DPH. Tím má v plánu zaspat díry v rozpočtu.

Přitom ekonomové jsou takovým počínáním jen zděšení. Opakované zvednutí DPH výběry nezvýší a spíše hrozí, že bude výběr daní snížen. „Zvýší se totiž inflace a náklady ekonomiky, sníží se reálné mzdy, dále se sníží už tak nízká poptávka a výsledkem bude vyšší a ne nižší deficit veřejných rozpočtů,“ vysvětluje Drapák.

Doporučuje tak vládě, aby se zabývala skutečným problémem české ekonomiky, kterým jsou nízké mzdy a velká nezaměstnanost. Zatím ale dělá vláda kroky přesně opačné.

Témata:  vláda nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.