Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda svými kroky zvýšila nezaměstnanost o desetitisíce míst!

Vláda svými kroky zvýšila nezaměstnanost o desetitisíce míst!

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Vláda Petra Nečase nenese dle mluvčího NS-LEV21 Filipa Drapáka vinu jen za snižování ekonomické úrovně rodin. Pravicová vláda měla za jeden jediný rok zapříčinit zánik tisíců pracovních míst, což je poměrně problém pro dobu, kdy se snižují státní příspěvky, ze kterých občané stěží vyžijí.

Národní socialisté přes rok varovali před ekonomickou recesí, která se už projevila na mzdách. Ty měli dle Českého statistického úřadu klesnout během druhého čtvrtletí o 1,1%. Za rok kleslo i HDP a to o 0,7%, průmyslová výroba o 2,2%, služby o 1,8% a stavebnictví zaznamenalo největší ztrátu a to ve výši 8,4%. Ve stavebnictví tak logicky poklesl i počet zaměstnanců o osm tisíc. Ve veřejné správě a obraně byl snížen počet zaměstnanců o 8,6 tisíc.

Lidé tak přicházejí o část mzdy a kolikrát i o své zaměstnání. Nečasova vláda dle Drapáka reaguje pouze nápadem na zvednutí daní a odůvodňuje tento krok slovy, že když se nevydělává, tak vláda rozpočtové odpovědnosti musí zvednout DPH. Tím má v plánu zaspat díry v rozpočtu.

Přitom ekonomové jsou takovým počínáním jen zděšení. Opakované zvednutí DPH výběry nezvýší a spíše hrozí, že bude výběr daní snížen. „Zvýší se totiž inflace a náklady ekonomiky, sníží se reálné mzdy, dále se sníží už tak nízká poptávka a výsledkem bude vyšší a ne nižší deficit veřejných rozpočtů,“ vysvětluje Drapák.

Doporučuje tak vládě, aby se zabývala skutečným problémem české ekonomiky, kterým jsou nízké mzdy a velká nezaměstnanost. Zatím ale dělá vláda kroky přesně opačné.

Témata:  vláda nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy