Do Česka se vrací miliardy z Bruselu, další jsou ve hvězdách

V průběhu srpna přišly na účet ministerstva financí z Evropské komise první platby po splnění takzvaného akčního plánu, a to v celkové výši 9,3 miliardy korun. Mediafax o faktickém obnovení toku peněz z Bruselu na operační programy v Česku informoval v úterý Jakub Haas z tiskového odboru rezortu.

reklama

"Jedná se o platby za ty sektorové a regionální operační programy, u nichž neexistuje překážka k proplacení na úrovni operačního programu. Nejvyšší platba přišla za OP Podnikání a inovace a činila 4,4 miliardy korun," přiblížil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Česká republika splnila všechny požadavky, které stanovila Evropská komise v takzvaném akčním plánu. Mimo jiné posílíme nezávislost auditorů, kteří přejdou z úrovně operačních programů přímo pod ministerstvo financí," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Další prostředky zhruba dvě miliardy korun mají do Česka dorazit na přelomu srpna a září. "Ukazuje se, že politik, který strašil opakem, používal stejné know-how jako v dobách, kdy pracoval jako cenzor normalizační televize. Doufám, že urychlená náprava bude provedena i na úrovni těch krajských regionálních operačních programů, u kterých certifikace dosud uvolněna nebyla," dodal ministr Kalousek.

Ministr financí narážel na minulost místopředsedy sněmovny a opoziční sociální demokracie Lubomíra Zaorálka. Ten po absolvování studia marxisticko-leninské filozofie a polické ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně nastoupil na začátku 80. let minulého století do Československé televize. V ostravském studiu se tu Zaorálek podílel jako dramaturg například na seriálu z vodohospodářského prostředí Velké sedlo.

"Tak jsme dostali devět miliard korun. A co zbylých 90 miliard, ty dostaneme kdy?" uvedl v reakci pro Mediafax místopředseda ČSSD Zaorálek. "Čekáme na výsledky auditu programu Doprava a Životní prostředí. Ministerstvo informace tají. Občas něco selektivně vypustí a mystifikuje a mystifikuje," pokračoval.

Podle místopředsedy sněmovny není žádný důvod k jásotu. "Máme přístup jen ke zlomku prostředků a osud dalších je ve hvězdách. Ztráty v rozpočtu už teď vypadají hrozivě. Chápu, že v situaci současné rozpočtové situaci si musí ministr Kalousek nějak dodávat sebevědomí. Ve skutečnosti je naše čerpání prostředků z fondů EU dále v katastrofálním stavu a ministerstvo financí za to nese primární odpovědnost," uzavřel Zaorálek.

Česká republika zápasila o obnovení penězovodu z Bruselu celé letošní první pololetí. V dubnu byli kvůli pozastavenému čerpání financí z unijních fondů v Česku na vizitě i dva evropští komisaři. Praha připravila nápravná opatření požadovaná komisí do konce června, v červenci se pak dozvěděla, že peníze začnou do republiky opět proudit – byť zatím jenom na část programů.

"Obecně budou v druhé polovině roku 2012 žádosti o platbu do Evropské komise zasílány průběžně dle plánu certifikace a postupující implementace v jednotlivých operačních programech," přiblížilo další postup ministerstvo financí.

Témata: EU
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky