Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exšéf DPP Dvořák uzavřel 7 nevypověditelných smluv za 2 miliardy!

Exšéf DPP Dvořák uzavřel 7 nevypověditelných smluv za 2 miliardy!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pražský dopravní podnik pod vedením Martina Dvořáka uzavřel sedm nevypověditelných smluv za dvě miliardy a dalších 88 smluv za 9,5 miliardy korun jde vypovědět pouze dohodou. Informaci zveřejnil server Ihned.cz.

Vedle kontraktu s firmou Crownsnest, která zaštiťuje provoz SMS jízdenek, nejde vypovědět dalších šest smluv. „Nevypověditelné smlouvy, kam patřily také kontrakty s Pražskou energetikou nebo dodavatelem vozů metra, firmou Siemens, přitom byly jedny z největších. Dopravní podnik za jejich plnění ročně platil téměř dvě miliardy,“ píše Ihned.cz.Vychází z údajů auditu bývalého detektiva Václava Lásky, jehož část má server k dispozici. Mimo jiné se ve zprávě píše o dalších 88 pochybných smlouvách. „Kromě nevypověditelných měl ale dopravní podnik uzavřených ještě 88 smluv, které šlo ukončit jen vzájemnou dohodou. Za tyto kontrakty ročně vyplácel 9,5 miliardy korun, šlo tedy o víc než polovinu všech nákupů. Takové smlouvy podnik podepsal třeba s firmami Škoda Transportation, Metrostav nebo České teplo,“ praví Ihned.cz.Do všeho jsou prý namočeni i vysoce postavení politici pražské ODS. „Konkrétně David Vodrážka, který v letech 2010 a 2011 z pozice předsedy představenstva schválil prodej vestibulů metra ve stanicích Vysočanská, Českomoravská a Kačerov. Podle auditu byl ale prodej nevýhodný. Ceny pozemků totiž byly nižší než odhadní ceny podle cenové mapy,“ stojí v článku Ihned.cz.Vodrážka se ale brání, že každý kontrakt musel mít kulaté razítko a schvalovalo ho celé představenstvo. Ihned.cz doplňuje: „V představenstvu kromě něj byli i bývalí radní za ODS Rudolf Blažek či Milan Richter či sociální demokrat Antonín Weinert“.Neuvěřitelné plýtvání peněz, které teď vyplouvá na povrch, bylo vždy veřejným tajemstvím. Neexistovali ale důkazy a nikdo z vysoce postavených lidí napojených na dopravní podnik se k věci nechtělo vyjadřovat. Když náhodou nějaký řadový zaměstnanec vyšel na světlo s informacemi o plýtvání, nikdo se tomu nevěnoval.Současnému vyšetřování napomohla výměna policejního prezidenta a s tím změna policejních postupů při vyšetřování politické korupce. Policisté již nemusí své vyšetřování hlásit nadřízeným. Věci dále pomohl příchod Lenky Bradáčové na vrchní státní zastupitelství v Praze. Tomu údajně bránila část ODS. Nakonec ale zapůsobil tlak veřejnosti a Bradáčová zasedla do funkce, která dovoluje vyšetřovat korupci v řádu stovek milionů až miliard korun.

Témata:  Praha korupce dopravní podnik

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy