Bída státních fondů: Jeden "ztratil" 2,8 milionu, druhý nedal už 6 let žádnou dotaci

Nejvyšší kontrolní úřad navrhuje, aby se některé státní fondy zrušily nebo sloučily. Důvodem je to, že neplní své poslání a v jejich hospodaření se našla mnohá pochybení, uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.

660
reklama

Návrh na zrušení či sloučení se týká následujících fondů: Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), Státního fondu životního prostředí České republiky (SFŽP), Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie (SFPRČK), Státního fondu kultury České republiky (SFK).

Kontroloři se zaměřili na roky 2008 až 2010 a došli k závěru, že uvedené státní fondy více či méně neplní své poslání. Například Státní fond kultury České republiky už od roku 2006 neposkytl ani jedinou dotaci na kulturní projekty, přestože právě to je podle zákona jeho hlavním posláním.

Kromě toho úřad našel v hospodaření státních fondů pochybení, například Státní fond životního prostředí České republiky nedokázal dohledat mobilní telefony, notebooky, nábytek a další věci v hodnotě 2,8 milionu korun. Fond se rozhodl manko odepsat, aniž by se pokusil majetek dohledat nebo najít viníka.

Státní fond kultury České republiky zase pronajal památkově chráněný objekt u Hybernů s tím, že nájemce do konce září 2005 dům zrekonstruuje a zkolauduje. Pokud by to nestihl, měl fond právo na pokutu 200 milionů korun. Tři dny před plánovanou kolaudací ale ministr kultury podepsal dodatek, kterým termín kolaudace o rok prodloužil a případnou smluvní pokutu navíc snížil na 38 milionů korun.

Nejvyšší kontrolní úřad připomíná, že neuspokojivé fungování státních fondů má na svědomí částečně obecnost zákonů, kterými byly jednotlivé fondy zřízeny. "Nekladou důraz na to, aby byly zajištěny dostatečné příjmy fondů, a ty tak nespoléhaly na dotace státu, které by měly být jen mimořádným zdrojem příjmů. Zákony také velmi široce vymezují samotné využití peněz fondů," dodala Málková.

Témata: státní fondy
Loading...
reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky