Česká ekonomika poroste lépe, růst mají i platy

Praha - Podle aktuální makroekonomické prognózy ministerstva financí (MF), zveřejněné ve čtvrtek, si česká ekonomika letos polepší o 2,5 procenta. Ve srovnání s posledním odhadem z konce dubna je to o 0,6 procentního bodu více.

„V roce 2010 vzrostla česká ekonomika o 2,3 procenta. Růst HDP, tažený zejména zahraničním obchodem a v menší míře též tvorbou hrubého kapitálu, by v letošním roce mohl mírně zrychlit na 2,5 procenta. Stejným tempem by se ekonomická výkonnost mohla zvyšovat i v roce 2012,“ očekává MF.
 
V porovnání s makroekonomickou predikcí z dubna se pro letošní rok předpokládá růst HDP o 0,6 procentního bodu vyšší. Tato změna odráží lepší než očekávaný vývoj v 1. čtvrtletí tohoto roku.
 
Spotřebitelské ceny by podle MF měly letos vzrůst o 2,3 procenta. V letech 2012 a 2013 bude míra inflace ovlivněna plánovanými úpravami DPH.
 
„Očekáváme, že se situace na trhu práce bude pozvolna zlepšovat. Zaměstnanost by se v roce 2011 měla po dvou letech poklesu zvýšit o 0,2 procenta, v roce 2012 pak o 0,4 procenta. Míra nezaměstnanosti, která v roce 2010 (v průměru za celý rok) zřejmě dosáhla vrcholu, by letos měla podle metodiky ILO klesnout na 6,7 procenta. V roce 2012 by se míra nezaměstnanosti mohla snížit na 6,4 procenta,“ odhaduje MF.
 
Mzdy by letos měly vzrůst o 2,3 procenta, v příštím roce o 4,4 procenta.
 
Poměr deficitu běžného účtu platební bilance k HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni. Predikce je však zatížena zvýšenou mírou nejistoty v souvislosti s nedávnou revizí údajů za roky 2009 a 2010. Rizika pro českou ekonomiku jsou podle MF spojena především se stavem veřejných rozpočtů některých zemí na periferii eurozóny.

Témata: Česko | ekonomika

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky