Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slováci rozdávají zlaté padáky za tři miliony eur

Slováci rozdávají zlaté padáky za tři miliony eur

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Slovákům se točí hlava z výše odstupného pro šéfy a manažery státních firem. Dosahují desítek tisíc až statisíců eur.

Zlaté padáky už dva týdny plní titulní strany slovenských deníků, webových portálů a zpravodajství rozhlasu a z televize.

Po pravém i levém břehu Moravy to je stejné: Poté, co po volbách nastoupí nová vláda, mění se šéfové státních firem. Ti, kteří odcházejí, však nemusí litovat. Odměnou je pro ně tučné odstupné. Deník Pravda v pátek píše, že zlaté padáky ve státních podnicích nabírají "obrovské rozměry". Manažerům budou v odstupném vyplaceny více než tři miliony eur (přes 75 milionů korun). Po březnových volbách nejvyšší odstupné v zemi východních sousedů připadlo ředitelce Slovenské pošty Marcele Hrdé. Agentura SITA zjistila, že brala "na rozloučenou" 178 000 eur, to je 4,5 milionu korun. Ve funkci přitom strávila pouhých 14 měsíců a pošta pod jejím vedením loni vykázala ztrátu osmi milionů eur. Bývalá šéfka pošty dostala odstupné na základě smlouvy, kterou podepsal Ján Figeľ z Křesťanskodemokratického hnutí, do dubna ministr dopravy. Na druhém místě v žebříčku zlatých padáků se umístil bývalý ředitel Železniční společnosti Slovensko Pavol Kravec. Při odchodu z funkce dostal 170 000 eur. Hněvivé reakce na zpravodajských webech ukazují, že výše jejich odstupného Slováky nadzvedla. Žasnou, co platí ze svých daní. Pravda upozorňuje, že souhrnná třímilionová částka za odstupné ještě nemusí být konečná. Někteří ministři se špičkové manažery teprve chystají odvolat. V Česku letos čeřilo hladinu veřejného mínění odstupné pro šéfy pražského dopravního podniku. Jaroslav Stůj, dočasný ředitel firmy dotované z veřejných peněz, který podnik řídil pouhé dva měsíce, dostal zlatý padák 2,8 milionu korun. Ještě před tím stačil podřízeným vypsat milionové odměny.

Témata:  Slovensko zlatý padák

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.