Průměrná mzda v Česku poklesla na 24 126 korun

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla proti stejnému období předchozího roku o 3,6 procenta, při zohlednění inflace však reálně poklesla o 0,1 procenta na 24 126 korun. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Diskuse: 0

660
reklama

V podnikatelské sféře se reálně snížila o 0,1 %, v nepodnikatelské o 0,2 %.

V 1. čtvrtletí 2012 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 24 126 Kč, což je o 845 Kč (3,6 %) více než ve stejném období roku 2011.

Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 3,7 %, reálně se mzda snížila o 0,1 %. Objem mezd vzrostl o 3,2 %, počet zaměstnanců poklesl o 0,4 %, což předtavuje zhruba 16 tisíc lidí.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,6 %, reálně poklesla o 0,1 %, v nepodnikatelské sféře se zvýšila nominálně o 3,5 %, reálně se snížila o 0,2 %. Údaje byly ovlivněny administrativním přesunem jednotek mezi oběma sférami.

Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda v 1. čtvrtletí 2012 po očištění od sezonních vlivů o 0,8 %.

"Celkově se průměrná mzda nominálně zvýšila o 3,6 procenta ke stejnému období předchozího roku, přičemž na tomto růstu se značně podílel zvyšující se podíl mimořádných (nepravidelných) odměn a prémií. Lze předpokládat, že tyto nadtarifní složky nebyly vypláceny všem, a proto nedošlo k nárůstu mezd u všech zaměstnaneckých skupin stejně," poznamenal Dalibor Holý z Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Druhým pozoruhodným faktem podle něj je zvyšující se podíl placené neodpracované doby, který nasvědčuje tomu, že zaměstnanci v průběhu kratší nemoci čerpají dovolenou. "Tento trend ovlivňuje úroveň průměrné mzdy, protože náhrada za dovolenou je placena průměrem předchozího období, zatímco za první tři dny nemoci nedostává zaměstnanec žádnou náhradu a potom čerpá nemocenskou," dodal statistik Holý a upozornil, že minimální mzda se nezměnila od ledna 2007 a dosud činí 8 000 Kč.

Loading...
Témata: mzdy

Diskuze: Průměrná mzda v Česku poklesla na 24 126 korun

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky