Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko dodá Česku jen zlomek slíbené ropy

V květnu by mohla Česká republika čelit nedostatku ropy z Ruska. Moskva je připravena dodat jen 73 tisíc tun z potřebných 350 000 tun, píše v pátek ruský deník Vedomosti.

List se odvolává na zdroj od Gazpromněft. Společnost přitom měla kompenzovat už dubnový výpadek dodávek do České republiky. Nyní ale tvrdí, že nemůže v dubnu dodat více než 73 tisíc tun ropy.Podle informací společnosti Transněft bylo do Česka v dubnu dodáno 230 tisíc tun na místo 410 tisíc tun ropy.V dubnu dostalo méně ropy také Slovensko. Z plánovaných 508 tisíc tun obdrželi Slováci jen 310 tisíc tun.Česká republika dostává většinu ropy z Ruska ropovodem Družba.

Témata:  Rusko ropa

Související

Aktuálně se děje

31. března 2026 9:46

23. března 2026 13:22

Trhy reagují na Blízký východ: zlato a stříbro klesají

Likviditní výprodej tlačí zlato a stříbro dolů, přičemž pokles není důsledkem změny jejich dlouhodobé role, ale snahy investorů získat hotovost. Po měsících nadprůměrného růstu jsou oba drahé kovy náchylné k prudké likvidaci, zejména kvůli makroekonomickému šoku vyvolanému konfliktem na Blízkém východě. Stříbro klesá výrazněji díky vyšší volatilitě a průmyslové expozici. Jakmile odezní nucený prodej, fundamentální faktory, fiskální napětí, de-dolarizace a riziko stagflace, mohou podpořit návrat obou kovů k růstu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Nabíjení elektromobilů v Česku, Lovosice

Komentář

Konec dieselové éry: Češi prchají k elektromobilům, stará auta ale zůstávají

Válka na Blízkém východě netlačí nahoru jen ceny pohonných hmot, ale přepisuje i to, v čem budou Češi v následujících letech jezdit do práce. Podle dat skupiny AURES Holdings, největšího středoevropského prodejce ojetých vozů pod značkami AAA AUTO a Mototechna, se jen za první čtvrtletí letošního roku prodeje ojetých aut meziročně propadly zhruba o 30 procent. Nejde přitom o to, že by Češi přestali jezdit, ale o rychlou změnu jejich preferencí pod tlakem cen na čerpacích stanicích.