Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poplatky za zamítnutou reklamaci jsou neoprávněné

Poplatky za zamítnutou reklamaci jsou neoprávněné

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Prodejci, kteří svým zákazníkům účtují poplatek za zamítnutou reklamaci, porušují právní předpisy. Ve čtvrtek na to upozornil spotřebitelský časopis dTest a vyzval kupující, aby tento neoprávněný poplatek neplatili.

Prodávající označují za neoprávněnou reklamaci případy, kdy nezjistí oznámenou vadu nebo kdy nejde o vadu spadající do záruky. Vyřízení reklamace zahrnuje určité náklady, například na přepravu, testování a podobně. S tímto odůvodněním požadují po zákaznících poplatky někdy i ve výši několika set korun. Takové jednání lze ale podle dTestu považovat za nezákonné.

"Nesmíme zapomínat, že kupující je při prodeji zboží v obchodě stranou slabší, která nedisponuje profesionálními znalostmi. Prodávající je povinným subjektem, proto je spravedlivé, aby náklady spojené s vyřízením reklamace nesl právě on, neboť u něj zákon předpokládá, že porušil svoji povinnost plnit bez vady," prohlásil vedoucí spotřebitelské poradny časopisu dTest Lukáš Zelený.

Časopis dTest své právní stanovisko o neoprávněnosti poplatku opírá mimo jiné o ustanovení občanského zákoníku, které stanoví, že spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat ujednání, jež znamenají k újmě spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran. Občanský zákoník dále považuje za nepřípustná smluvní ujednání omezující práva spotřebitele při uplatnění odpovědnosti za vady či odpovědnosti za škodu.

Svou argumentaci dTest dokládá i rozhodnutím Nejvyššího správního soudu z roku 2006, podle něhož prodávající, který v jím vydaném reklamačním řádu stanovil pro případ nedůvodné reklamace povinnost spotřebitele hradit náklady takové reklamace, tím porušil zákon o ochraně spotřebitele. V roce 2011 Nejvyšší správní soud dodal, že proti opakovaným neoprávněným reklamacím se prodávající může bránit jejich prostým zamítnutím.

Možné zneužití práv zákazníka, který by prodejci reklamoval bezvadné zboží a způsoboval mu tak zbytečné náklady, odmítají i právníci časopisu dTestu. "Je-li zcela zjevné, že se jedná o šikanu ze strany zákazníka a věc nemá žádné vady nebo je způsobil sám zákazník, prodávající má vždy možnost reklamaci zamítnout, aniž by mu náklady vznikaly," poznamenal Zelený.

Právní poradci časopisu dTest pro spotřebitele zpracovali vzorový dopis "Odmítnutí poplatku za neoprávněnou reklamaci", který poskytuje návod a právní argumentaci k účinné obraně. Je k dispozici na webu časopisu.

Témata:  reklamace

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy