Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSOB: Přijde razantní utahování opasků

ČSOB: Přijde razantní utahování opasků

Foto: Vlada.cz

Velikonoční vládní koaliční krize se podle analytika ČSOB Jana Čermáka ukázala být pouze další politickou bouří ve sklenici vody. Dohoda o přežití vlády premiéra Petra Nečase (ODS) však podle něj přesto bude mít viditelné ekonomické důsledky.

"Dohoda koaličních stran, které si často nemohou přijít na jméno, je postavena na tom, že ve zbytku volebního období se budou razantně utahovat opasky. Cílem v podstatě plošné fiskální restrikce je naplnění pofidérního rozpočtového cíle, kterým je deficit nižší než tři procenta HDP," shrnul výsledky koaliční dohody analytik Čermák.

Utažení rozpočtové politiky podle něj nepochybně ocení trh s českými dluhopisy, jejichž nabídka nebude v následujících letech nijak enormní, a tak rizikové marže, které bude platit český stát, mohou zůstat na velmi přijatelných úrovních.

"Nicméně z makroekonomického pohledu si nelze nevšimnout triku, který tak často sledujeme například v podání amerických zákonodárců. Naplánovaná rozpočtová restrikce má vygradovat až po volbách (v roce 2015 by měl stát uspořit přes 140 mld. korun, v roce 2014 téměř 95 mld. a příští rok to bude ´jen´ 57 mld. korun). Jinak řečeno, nepřežije-li tato vláda příští ´řádné´ volby, tak polovina plánovaných úspor vůbec nemusí nastat," upozorňuje analytik.

Témata:  vláda Petr Nečas

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.