Vláda se konečně dohodla na vázání rozpočtu

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) se na své středeční schůzi nalezl shodu v tom, jak se zaváže částka ve výši 23,6 miliardy korun ve státním rozpočtu na letošní rok. Mediafaxu to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády.

660
reklama

"Vázání v kapitole rozpočtu ministerstva nisterstva školství bylo sníženo na polovinu," prozradil dále premiér. Rezort školství si měl podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ze svého rozpočtu ukrojit částku 4,5 miliardy korun. Na to ovšem samotný ministr Josef Dobeš (VV) i politici strany Věci veřejné odmítli přistoupit. Výsledkem je tedy kompromisní řešení.

Kvůli rozpočtovým opatřením se už v úterý sešli vybraní ministři Nečasovy vlády.

"Krok vlády umožní dodržet náš závazek, aby deficit státního rozpočtu v letošním roce nepřekročil 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí byl pod třemi a půl procenty hrubého domácího produktu," prohlásil premiér a tím, že je rád, že shody bylo nakonec dosaženo.

Návrh ministerstva financí na zavázání částky ve výši 23,6 miliardy korun ve státním rozpočtu na letošní rok ve středu vládou prošel až napotřetí.

Rezort práce a sociálních věcí má zavázat 3,9 miliardy, tedy méně než školství, i když přerozděluje zhruba čtyřnásobnou částku. Do vázání výdajů se totiž podle plánu nezahrnují mandatorní výdaje, které hrají v rozpočtu ministerstva Jaromíra Drábka (TOP 09) prim.

Více než miliardu korun má ve svých výdajích vázat kapitola státního dluhu (3,7 miliardy), ministerstva průmyslu a obchodu (2,7 miliardy), všeobecné pokladní správy (2,5 miliardy) a ministerstva obrany (1,4 miliardy).

Podle základního principu obsaženého v návrhu mají rozpočtové kapitoly s výdaji do jedné miliardy korun zavázat 1,5 procenta z vymezené základny. U dalších, objemnějších kapitol je plošné vázání navržené v téměř čtyřprocentní výši.

Selektivní vázání výdajů čeká například kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu, dopravy a zemědělství. U rezortu průmyslu k tomu ministerstvo financí vede dotace na obnovitelné zdroje a časový posun v jejím poskytování. Ministerstva dopravy a zemědělství mají snížit platy zaměstnancům Státního fondu dopravní infrastruktury a Státního zemědělského intervenčního fondu tak, aby nepřevyšovaly rezortní průměr.

"Ministerstvo financí očekává na základě nových odhadů základních makroekonomických ukazatelů nepříznivý vývoj ve státním rozpočtu v roce 2012, kdy by mohl za předpokladu neprovedení jakýchkoli opatření schválený deficit státního rozpočtu dosáhnout výše 128,6 miliardy korun," uvedl rezort ve zdůvodnění svého návrhu. Schválený schodek je přitom 105 miliard.

Daňové příjmy státu mají podle lednového odhadu ministerstva klesnout o 14,2 miliardy a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení budou zřejmě nižší o 9,4 miliardy korun.

Vláda chtěla být původně vstřícná a umožnit organizačním složkám státu, aby si své letošní rozpočty vylepšily o peníze, které nespotřebovaly v roce 2011. Kvůli zhoršené predikci ale budou muset organizační složky požádat o souhlas s dodatečným čerpáním ušetřených prostředků ministra financí a po něm ještě předsedu vlády.

Součástí materiálu je také oprava technické chyby, která se týkala rozpočtu Akademie věd ČR. V položce "Institucionální podpora výzkumných organizací podle zhodnocení jimi dosažených výsledků" tu při schvalování plánu hospodaření vypadla částka 252 milionů korun. Vláda teď chce požádat sněmovní rozpočtový výbor, aby chybu napravil.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky