Kuřácké přestávky zaměstnanců? Firmy je nehlídají

Celkem 75 procent firem nijak nehlídá čas a frekvenci kuřáckých přestávek svých zaměstnanců, nutnou podmínkou této benevolence ovšem je, aby lidé dobře plnili své pracovní povinnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, o kterém firma blíže informovala ve středu.

660
reklama

Z dalších výsledků vyplývá, že cílené kontrole poměru času stráveného na pracovišti a na cigaretových přestávkách se věnuje pouhých 13 procent firem, které zároveň vnitřním předpisem režim kuřáckých pauz upravují. Zbylých 12 procent organizací má ještě striktnější pravidla – pauzy na cigaretu u nich nejsou povoleny vůbec.

"Kuřácké přestávky bývají zcela zakázány například ve výrobních firmách, kde je vyžadována takřka neustálá přítomnost zaměstnanců na pracovišti. Lidé si v takových případech mohou užít cigaretu pouze během zákonem stanovených obědových pauz," přiblížil Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

"Výrazně odlišné podmínky panují především v oborech, kde má práce povahu duševní činnosti. Například v kreativních profesích kuřákům může pauza u cigarety často posloužit k vyřešení určitého problému, získání zajímavého nápadu a podobně. Přítomnost kuřáren však dnes již ve firmách není příliš častá. Zaměstnanci proto obvykle na cigaretu musejí mimo pracoviště a firmy přitom v určitých případech jejich odchody a příchody pomocí různých čipových technologií monitorují," doplnil Dombrovský.

Vždy přitom záleží na tom, jaké podmínky má zaměstnavatel se zaměstnanci sjednané, například co do počtu povolených přestávek. Důležitý je také typ vykonávané práce. Na pracovištích, která během výkonu práce nelze vůbec opouštět, bývají přesně stanoveny přestávky, během nichž dochází ke střídání zaměstnanců. Například u manažerských pozic se naopak často vůbec nehledí na pauzy v pracovní době, důležité je především splnění vytyčených cílů.

Průzkumu se v únoru zúčastnilo bezmála 300 tuzemských středních a velkých zaměstnavatelů.

Témata: zaměstnanci | kouření

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky