Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nošovická automobilka Hyundai loni dosáhla zisku 7,22 miliardy

Hyundai
Hyundai
Foto: Pixabay

Nošovická automobilka Hyundai loni vytvořila zisk 7,22 miliardy korun, o 531 milionů, tedy 7,9 procenta, vyšší než v roce 2017. Tržby jí klesly o 7,4 miliardy na 129,26 miliardy korun, což představuje pokles o 5,4 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na serveru www.justice.cz.

"V roce 2018 prodané automobily tvořily 98 procent tržeb za prodej výrobků (v roce 2017 to bylo 97,8 procenta). Zbývající dvě procenta představovala prodej převodovek a dalších polotovarů, které společnost dodává jiným výrobním závodům ve skupině v Evropě," uvedla firma ve výroční zprávě.

Slezská automobilka loni vyrobila 340.300 aut. Bylo to o 16.400 vozů (4,6 procenta) méně než v roce 2017, ale o 10.300 (3,1 procenta) více, než ukládal původní plán, který činil 330.000 vozů. Letos má v plánu vyrobit 318.000 vozů, což zřejmě opět o několik procent překročí. Nedávno továrna v Nošovicích vyrobila jubilejní třímiliontý vůz od zahájení výroby v roce 2008.

Snížením počtu vyrobených vozů firma reaguje na situaci na automobilovém trhu. "Důvodem je trvalý pokles počtu objednávek z Velké Británie a stagnace poptávky na všech evropských trzích. Snížení objemu poptávaných vozů platí pro všechny modely s výjimkou prémiových vozů a supersportů," uvedla firma. Trend je podle ní patrný v celém automobilovém průmyslu.

Automobilka zaměstnává zhruba 3300 lidí a dalších 8700 zaměstnanců pracuje u jejích subdodavatelů. Na zaměstnanost snížení výroby vliv nemá. Firma ho řešila vyhlášením nevýrobních dní.

Téměř po devíti letech v Nošovicích končí produkce modelu Hyundai ix20, jehož se tam vyrobilo téměř 316.000 kusů. Dominantním modelem vyráběným v továrně je nyní Tucson s podílem asi 70 procent, dále se tam produkuje pět verzí modelu Hyundai i30. Mluvčí automobilky Petr Vaněk minulý měsíc řekl, že továrna se letos připravuje na rok 2020, kdy na trh uvede několik nových modelů.

Témata:  Hyundai finance auta

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

11. června 2026 19:31

Češi ročně utratí miliardy za padělané cigarety, ukazuje studie

Organizované zločinecké skupiny vybudovaly v Česku nelegální ekonomiku kolem prodeje padělaných cigaret, ze které inkasují nejméně 3,28 miliardy korun ročně. Vyplývá to z nedávné Studie zveřejněné na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. „Tři miliardy jsou velmi konzervativní odhad, protože tato částka zahrnuje pouze prokazatelné padělky. Skutečná velikost černého trhu kolem cigaret bude ještě výrazně vyšší,“ upozorňuje autor studie a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Práce v kanceláři

Firmy je přehlížejí, přitom jsou nejvěrnější. Řeč je o zaměstnancích 55+

Česká pracovní síla stárne a boj o zkušené talenty se zostřuje. Přesto většina firem stále nemá strategii, jak pracovníky ve věku nad 55 let získávat, rozvíjet a udržet, což ukazuje průzkum Randstad HR Trends 2026. Jde přitom o generaci, která vykazuje nejvyšší loajalitu a nejnižší fluktuaci. Data z dalšího průzkumu Workmonitor 2026 zase boří rozšířený stereotyp: tito pracovníci jsou často otevření i novým technologiím včetně umělé inteligence.