Hyundai svolává 82 000 elektroaut. Hrozí vznik požáru

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Co. vymění bateriové systémy v přibližně 82.000 elektrických vozech po celém světě kvůli riziku požáru. Závada bude automobilku spolu s dřívějším svoláním stát odhadem 900 milionů USD (19 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

Hyundai

Většinu svolávaných vozů tvoří nejprodávanější elektromobil Kona EV. Ten již automobilka svolala ke kontrole v říjnu kvůli aktualizaci softwaru po sérii požárů. V lednu však jeden z těchto vozů začal hořet a jihokorejské úřady začaly vyšetřovat, zda první svolání bylo odpovídající.

Kromě 76.000 vozů Kona se kontrola týká také některých modelů Ioniq a Elec City.

Podle ministerstva dopravy bylo hlášeno u vozů Kona 15 požárů. Z toho 11 v Jižní Koreji, dva v Kanadě a po jednou ve Finsku a Rakousku.

Hyundai v prohlášení uvedl, že celkové náklady na svolání odhaduje na jeden bilion wonů (19 miliardy Kč). Z toho první svolání ho stálo asi 38,9 miliardy wonů.

Výrobce baterií LG Energy Solution v prohlášení uvedl, že Hyundai nesprávně použil návrh na logiku rychlého nabíjení v systému správy baterií a bateriové články by neměly být považovány za přímou příčinu vzniku požáru.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky