Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst ekonomiky USA zrychlil. Objevují se ale potíže, upozorňují analytici

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů zrychlil a v přepočtu na celý rok činil 3,1 procenta. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu, které v rychlém odhadu před měsícem uvádělo růst o 3,2 procenta. Objevují se ale náznaky, že dočasné pozitivní dopady vyššího vývozu a kumulace zásob už polevují a že zpomaluje výroba v továrnách.

Zpřesněný údaj je v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Ve čtvrtém čtvrtletí největší ekonomika světa rostla tempem 2,2 procenta.

Bez zahrnutí obchodu, zásob a vládních výdajů ekonomika v prvním čtvrtletí rostla tempem 1,3 procenta, jak uváděl i rychlý odhad. To bylo nejpomalejší tempo od druhého čtvrtletí 2013.

Růst spotřebitelských výdajů, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí asi dvěma třetinami, po zpřesnění činil 1,3 procenta. Předběžná zpráva uváděla 1,2 procenta.

Pokud růst vydrží alespoň do léta, vykáže ekonomika USA v červenci deset let nepřetržitého růstu. To by bylo nejdelší takové období v historii.

Témata:  ekonomika USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.