Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v eurozóně se zlepšila

Důvěra investorů v eurozóně v březnu vzrostla podle výzkumné skupiny Sentix už třetí měsíc v řadě. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Podporou pro zlepšení byly podle Sentixu nové levné dlouhodobé půjčky v rámci refinančních operací (LTRO) pro 800 bank od Evropské centrální banky (ECB) ve výši 529,53 miliardy eur a zahájení restrukturalizace dluhu v Řecku.

Index sledování eurozóny vzrostl v březnu na minus 8,2 bodu z únorových minus 11,1 bodu, zatímco dílčí index očekávání vzrostl na minus 2,3 z únorových minus 6,3 bodu.

"Rostoucí ceny ropy, nepokoje na Středním východě či stále ještě pokračující dluhová krize eurozóny důvěru nepoznamenala," uvedla skupina Sentix ve svém prohlášení.

Sub-index po současné podmínky se v březnu rovněž zlepšil, a to na minus 14,0 z únorových minus 15,8 bodu a zůstává tak nadále v záporných hodnotách.

Témata:  EU investice

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

24. listopadu 2025 15:02

OSVČ čeká od ledna skokový růst odvodů. Vláda nemá čas změnu zvrátit

Vláda ve svém programovém prohlášení slibuje, že zastaví zvyšování vyměřovacího základu pro sociální pojistné OSVČ, které tak zůstane na 35 % průměrné mzdy. To se jí ovšem do začátku ledna, kdy má ke změně dojít, nemůže podařit. Na legislativní proces jednoduše nezbývá dostatek času. Reálně tak k plánovanému snížení odvodů OSVČ může dojít spíše až od roku 2027, upozorňuje Petra Pospíšilová, vedoucí daňového poradenství BDO.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jednotné hlášení změní fungování firem. Duben 2026 bude zlomovým měsícem

Od začátku roku 2026 začne postupně nabíhat nová legislativa zavádějící Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele (JMHZ). Jde o změnu, která má zpřehlednit a sjednotit povinné údaje, jež zaměstnavatelé pravidelně předávají státu. Legislativu připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení, Úřadem práce ČR, Ministerstvem financí, Generálním finančním ředitelstvím, Českým statistickým úřadem a zástupci zaměstnavatelských svazů.