Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v německou ekonomiku se nečekaně zhoršila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v květnu nečekaně zhoršila. Vinu na tom má především vyhrocující se obchodní konflikt mezi Čínou a Spojenými státy, který ohrožuje hospodářský růst této největší ekonomiky Evropské unie. Uvedl to dnes německý výzkumný institut ZEW.

Index důvěry se podle průzkumu institutu v květnu snížil na minus 2,1 bodu z dubnových 3,1 bodu. Očekával se nárůst na 5,0 bodu.

"Nejnovější eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou znovu zvyšuje nejistotu ohledně německého vývozu, což je klíčový faktor pro růst hrubého domácího produktu," řekl agentuře Reuters prezident ZEW Achim Wambach.

Dílčí index, který hodnotí současnou hospodářskou situaci, se v květnu zvýšil na 8,2 bodu z 5,5 bodu v předchozím měsíci. Trhy odhadovaly, že vzroste jen na šest bodů.

Hrubý domácí produkt Německa v loňském roce stoupl o 1,4 procenta, nejpomaleji za pět let. V letošním roce se očekává další zpomalení růstu.

Témata:  ekonomika Německo

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy