Gazprom skupině RWE naboural prodej Net4Gas

Prodej operátora českých plynovodů Net- 4Gas za desítky miliard korun bude zřejmě letošním obchodem roku, do chystané transakce však zasáhl Gazprom, když na přímý pokyn Kremlu prohlásil, že do budoucna hodlá při přepravě plynu úplně obejít Ukrajinu. Uvádí to pondělní vydání deníku E15.

660

Možní kupci Net4- Gas tak nyní nevědí, jakou budou mít české plynovody, které historicky navazují na trasu z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko, hodnotu. Podle některých zdrojů deníku E15 může hodnota společnosti Net4Gas, kterou v tendru prodává německá energetická skupina RWE, dramaticky klesnout. „Je to jednoznačně negativní zpráva,“ říká energetický odborník Jiří Gavor. „Podobná prohlášení ohrožují hodnotu Net4- Gas,“ souhlasí i obchodní ředitel společnosti Česká plynárenská Eduard Pálka.

Pro skupinu RWE, již loni zasáhl odchod Německa od jaderných elektráren a kterou v Česku tíží nevýhodný dlouhodobý kontrakt právě s Gazpromem, to je další rána. Plyn sice do Česka proudí také ze západu, chystají se i další propojení plynovodů na sever a na jih, ale to vše je s otazníkem. A východní cesta byla považována za jistotu. Ze strany Rusů teď sice může jít především o hrozbu vůči Ukrajincům, s nimiž vedou dlouholeté spory, ale faktem je, že také podmořským plynovodem Nord Stream původně Gazprom „pouze“ hrozil tranzitním zemím – až ho společně s Němci opravdu postavil. Zájemci o Net4Gas – zatím především skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a Energetický a průmyslový holding (EPH), který vede Daniel Křetínský s finanční podporou Petra Kellnera, zatím reagují opatrně.

„KKCG má nadále zájem zúčastnit se tendru na prodej aktiv společnosti Net4- Gas. Velmi pečlivě sledujeme a vyhodnocujeme veškeré informace,“ uvádí mluvčí skupiny Dan Plovajko. EPH se k tomu nevyjádřil. Pro holding EPH jsou ovšem nové plány Gazpromu dvojnásobně špatnou zprávou. EPH má totiž zájem také o téměř poloviční podíl ve slovenské plynárenské firmě SPP, včetně tamních plynovodů. A pro SPP jsou záměry Gazpromu ještě méně příznivé než pro český Net4Gas, který přece jen určitou jistotu má – může vybírat tranzitní poplatky z plynovodu Gazela. Ten je jakýmsi pokračováním Nord Streamu a přes české území propojuje severní Německo s jižním.

Jedním z uchazečů o české plynovody by mohl být právě i samotný Gazprom. Podle dostupných informací však paradoxně váhá a propočítává, zda se má vůbec o Net4Gas zajímat. Gazprom hodlá investovat především do zásobníků plynu a rozvoje nalezišť suroviny. Ani ruský obr už nemusí být ochoten pohlcovat úplně všechno, co se mu naskytne. Finančně oslabená skupina RWE na druhé straně opakuje, že prodávat svá aktiva chce. To potvrdil i příští výkonný šéf RWE Peter Terium, který se ujme funkce v polovině roku, i když úroveň divestic může být podle jeho slov nižší, než se původně předpokládalo. „Nebude to více než jedenáct miliard eur,“ prohlásil Terium. Český Net4Gas ovšem v balíku aktiv RWE, které jsou na prodej, každopádně zůstává.

Témata: zemní plyn

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky