Čína má ekonomické problémy. Prodej aut se snížil sedmý měsíc po sobě

Prodej nových aut v Číně se v lednu meziročně snížil o 15,8 procenta na 2,37 milionu vozů. Největší automobilový trh na světě se tak propadl již sedmý měsíc po sobě. Oznámil to dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM) s dodatkem, že v únoru očekává další prudký pokles.

Čína, ilustrační fotografie

Loni v prosinci se prodej aut v Číně snížil o 13 procent a v listopadu o 14 procent. Za celý rok 2018 pak trh vykázal první celoroční pokles po 20 letech, když se prodalo 22,7 milionu aut - o šest procent méně než v roce 2017.

"Příčinou propadu prodeje je i nadále celkové zpomalení ekonomiky a pokles spotřeby v malých a středně velkých čínských městech," řekl agentuře Reuters zástupce CAAM Sü Chaj. Kromě zpomalování hospodářského růstu se čínská ekonomika potýká rovněž s dopadem obchodních sporů se Spojenými státy, připomněla agentura Reuters.

Na oblibě nicméně neztrácejí auta na alternativní typy pohonů. Jejich prodej se v lednu zvýšil na 95.700. To podle údajů CAAM představuje meziroční nárůst o 140 procent.

Čína je největším automobilovým trhem světa, v roce 2009 na tomto postu vystřídala Spojené státy. Země je důležitým odbytištěm i pro českou automobilku Škoda Auto.

Témata: čína | ekonomika | auta | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky