Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko kvůli zdražení mýta o miliardy z EU nepřijde

Česko kvůli zdražení mýta o miliardy z EU nepřijde

Foto: Česká televize

Přes dvě miliardy korun z unijních fondů, které byly původně určené na stavbu Pražského okruhu a které muselo ministerstvo dopravy (MD) kvůli dražšímu mýtu seškrtat, rezort uplatní na jiných projektech. V pondělí to v reakci na informace Hospodářských novin uvedl ministr Pavel Dobeš (VV).

Šéf rezortu dopravy zrekapituloval, že první projekty související s výstavbou Pražského okruhu byly na národní úrovni schválené v roce 2008 a počítaly s tehdy platnou sazbou mýta. Na základě unijních pravidel muselo Česko svoji žádost přepočítat a místo původní 7,8 miliardy korun nově zažádalo jen o 5,7 miliardy.

Snížení požadovaného příspěvku ale nutně neznamená, že Česká republika o peníze přijde. "Alokace operačního programu se nijak nesnižuje, nevyčerpané prostředky je možné používat na financování projektů jiných. Ředitelství silnic a dálnic už realizuje či bude realizovat několik dalších takzvaných náhradních projektů, na které bude možné tuto uvolněnou alokaci dočerpat," uvedl Dobeš.

Za peníze původně určené pro Prahu by se tak mohl stavět například úsek D1 mezi Přerovem a Lipníkem, úseky D3 Borek – Úsilné a Veselí nad Lužnicí – Bošilec nebo dílčí úseky v rámci modernizace D1. "Výše příspěvku EU na tyto projekty překračuje zmíněné 2,1 miliardy korun," uzavřel Dobeš.

Témata:  Ministerstvo dopravy dotace z EU

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.