Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Le Penová lituje brexitu. Chtěla by Británii v "reformované" EU

Marine Le Penová
Marine Le Penová
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová by chtěla vidět Británii zpátky v "reformované" Evropské unii. Řekla to v rozhovoru, který dnes zveřejnil britský list The Sunday Times. Političce zastávající skeptické postoje vůči EU je prý trochu líto, že Spojené království se nebude moci podílet na změně poměrů uvnitř sedmadvacítky.

"Británie si odhlasovala odchod z EU, nikoli odchod z Evropy," řekla předsedkyně nacionalistické a protiimigrační strany Národní sdružení. "Budoucnost patří alianci evropských národů a Británie se může vrátit. Volba by měla být mezi brexitem a členstvím v reformované EU," konstatovala Le Penová.

Peníze podle ní nemohou rozhodovat o všem, "rozhodující je národ, národní stát, ale EU to nechápe". Politický program Le Penové, jak řekla, je identický s politickým programem prezidenta USA Donalda Trumpa nebo ruského prezidenta Vladimira Putina.

Národní sdružení je jednou z krajně pravicových stran, které v květnových volbách do Evropského parlamentu budou chtít přerušit dlouholetou hegemonii evropských lidovců a socialistů. "Chvíle pro velkou politickou změnu nadešla," prohlásila nedávno podle agentury AP Le Penová v narážce na očekávaný úspěch nacionalistických a protievropských stran v evropských volbách.

Témata:  Marine Le Penová Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.