Marine Le Penová

Marine Le Penová

Le Penová lituje brexitu. Chtěla by Británii v "reformované" EU

Ekonomika

Vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová by chtěla vidět Británii zpátky v "reformované" Evropské unii. Řekla to v rozhovoru, který dnes zveřejnil britský list The Sunday Times. Političce zastávající skeptické postoje vůči EU je prý trochu líto, že Spojené království se nebude moci podílet na změně poměrů uvnitř sedmadvacítky.

Ilustrační fotografie

Koruna po konci intervencí projde testem francouzských voleb

Ekonomika

Napětí na trzích šlo před francouzskými volbami vzhůru – rozpětí mezi výnosem desetiletého francouzského a německého dluhopisu se vyšplhalo zpět nad 70 bps. Zatím se však jak na dluhopisovém, akciovém, tak i na devizovém trhu nejedná o žádné drama – v cenách rozhodně není zakomponován žádný z extrémních scénářů. Informuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Ilustrační fotografie

Le Penová by chtěla svou zemi vyvést z EU. Znamenal by frexit konec EU?

Aktuality

Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová se netají tím, že by v případě zvolení chtěla svou zemi vyvést z Evropské unie. Kritizuje také jednotnou evropskou měnu, kterou označila za nůž mezi žebry francouzského lidu. Jak by to vlastně vypadalo, kdyby opravdu došlo k takzvanému frexitu?

Aktuálně se děje

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

24. dubna 2026 12:49

Nebezpečný toxin v kojenecké výživě. Česko stahuje 120 šarží z trhu

Státní veterinární správa stáhla z českého trhu desítky šarží kojeneckých mléčných výživ z EU kvůli podezření na výskyt toxinu cereulid. Opatření vychází z domácích kontrol i evropského systému RASFF a okamžitě zakazuje další distribuci dotčených výrobků. Spotřebitelům se doporučuje jejich nepoužívání a vrácení v místě nákupu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.