Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny ropy stáhly inflaci v průmyslu prudce dolů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny v primárních sektorech se na konci loňského roku vydaly do různých směrů. Ceny v průmyslu výrazně ztratily, když odepsaly 1,1 %. Pokles byl mnohem silnější, než předpokládal trh. Tento sektor sledoval zlevňování ropy na světových trzích.

Naopak ceny v zemědělství vyskočily meziměsíčně o 2,2 % a ukazují tak, že ceny potravin by na začátku letošního roku měly pokračovat v růstu. Nahoru jde i cena stavebních prací. Ty přidaly 0,2 %. Projevuje se na nich absolutní nedostatek volné kapacity. Nejasný obrázek přinesly ceny ve službách, kde výrazně klesají ceny za reklamní služby. Ty jsou ale velmi volatilní a další měsíc mohou svůj pokles kompenzovat. Po očištění o tuto složku zůstávají ceny služeb beze změny.

Na dnešní čísla dokonce reagovala koruna. Oslabila přibližně o tři haléře. Trhy pozorují slabší inflační tlaky plynoucí z průmyslového sektoru. To je vede k přesvědčení, že ČNB nebude v dohledné době zvyšovat sazby. Domníváme se, že tady se trhy mýlí. Jádrová inflace a mzdový růst zůstává silný a spotřebitelská inflace na začátku roku ještě vyskočí kvůli novým ceníkům distributorů elektřiny. ČNB tak podle nás sazby zvýší již v únoru a další dvě zvýšení budou následovat ve zbytku roku, informuje Viktor Zeisel, Komerční banka.

Témata:  ropa inflace

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.