Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ropa vytáhla ceny v průmyslu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny primárních výrobců v září vzrostly oproti srpnu ve všech sektorech. Ceny v průmyslu následovaly vývoj na komoditních světových trzích a vzrostly meziměsíčně o 0,7 %. V meziročním vyjádření se zvýšily o 3,9 %. Komodity hrály hlavní roli. Nejvýrazněji to bylo vidět na zdražování ropy.

Zatímco v září se ještě v průměru její cena udržela pod 80 dolary za barel, začátkem října se prodávala dokonce za 86 dolarů za barel. V říjnu se navíc nedařilo ani kurzu koruny proti dolaru, což ještě v korunovém vyjádření zesílilo efekt zdražování ropy. Nicméně ceny rostly v oblastech, které nejsou s ropou přímo spojeny. Zdražování bylo v říjnu patrné v potravinářskému průmyslu i u dopravních prostředků.

Nahoru šly i ceny v zemědělství, kde zdražovala drůbež, zelenina a obiloviny. Výrazně zdražují stavební práce. Meziměsíčně jsou jejich ceny o 0,4 % vyšší, meziročně dosáhla jejich dynamika 4,0 %. Zdražování probíhá i v sektoru služeb. Tam se ceny zvýšily o 0,5 % m/m. Do velké míry se však jedná o výkyvy cen za reklamní služby.

I dnešní statistiky potvrdily, že v domácí ekonomice inflační tlaky neusínají. Ceny ropy v průběhu listopadu prudce korigují svůj předchozí růst a dynamika průmyslových cen tak může v následujících měsících dočasně zvolnit. Ostatní cenové okruhy však budou zdražování i nadále podporovat. Ceny v zemědělství podle nás ještě porostou s tím, jak se bude projevovat letošní slabší úroda. Situace ve stavebnictví zůstane napjatá kvůli absolutně nedostačující kapacitě.Postupné zdražování bude pokračovat i ve službách. Tam se výrazně projevuje pnutí na trhu práce. Celkově očekáváme zrychlení inflace spotřebitelských cen na přelomu roku. Na začátku roku by meziroční cenový růst měl vystřelit až ke třem procentům. Zaslouží se o to ceny energií v rámci regulované složky cen, ale i jádrová inflace. I proto se domníváme, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Již na únorovém zasedání podle nás posune repo sazbu na 2 %, informuje Viktor Zeisel, Komerční banka.

Témata:  ropa průmysl

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.