Ropa vytáhla ceny v průmyslu

Ceny primárních výrobců v září vzrostly oproti srpnu ve všech sektorech. Ceny v průmyslu následovaly vývoj na komoditních světových trzích a vzrostly meziměsíčně o 0,7 %. V meziročním vyjádření se zvýšily o 3,9 %. Komodity hrály hlavní roli. Nejvýrazněji to bylo vidět na zdražování ropy.

Ilustrační fotografie

Zatímco v září se ještě v průměru její cena udržela pod 80 dolary za barel, začátkem října se prodávala dokonce za 86 dolarů za barel. V říjnu se navíc nedařilo ani kurzu koruny proti dolaru, což ještě v korunovém vyjádření zesílilo efekt zdražování ropy. Nicméně ceny rostly v oblastech, které nejsou s ropou přímo spojeny. Zdražování bylo v říjnu patrné v potravinářskému průmyslu i u dopravních prostředků.

Nahoru šly i ceny v zemědělství, kde zdražovala drůbež, zelenina a obiloviny. Výrazně zdražují stavební práce. Meziměsíčně jsou jejich ceny o 0,4 % vyšší, meziročně dosáhla jejich dynamika 4,0 %. Zdražování probíhá i v sektoru služeb. Tam se ceny zvýšily o 0,5 % m/m. Do velké míry se však jedná o výkyvy cen za reklamní služby.

I dnešní statistiky potvrdily, že v domácí ekonomice inflační tlaky neusínají. Ceny ropy v průběhu listopadu prudce korigují svůj předchozí růst a dynamika průmyslových cen tak může v následujících měsících dočasně zvolnit. Ostatní cenové okruhy však budou zdražování i nadále podporovat. Ceny v zemědělství podle nás ještě porostou s tím, jak se bude projevovat letošní slabší úroda. Situace ve stavebnictví zůstane napjatá kvůli absolutně nedostačující kapacitě.

Postupné zdražování bude pokračovat i ve službách. Tam se výrazně projevuje pnutí na trhu práce. Celkově očekáváme zrychlení inflace spotřebitelských cen na přelomu roku. Na začátku roku by meziroční cenový růst měl vystřelit až ke třem procentům. Zaslouží se o to ceny energií v rámci regulované složky cen, ale i jádrová inflace. I proto se domníváme, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Již na únorovém zasedání podle nás posune repo sazbu na 2 %, informuje Viktor Zeisel, Komerční banka.

Témata: ropa | průmysl | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky