Důležitý týden nejen pro měny

V průběhu tohoto týdne se dozvíme několik zásadních informací. Nejprve jsou to čísla o inflaci. Následně si pozornost trhů ukradnou rizika jako brexit, budoucnost Evropské unie, a zejména stav čínských finančních trhů. To vše v době, kdy je živočišný duch akciových trhů na ústupu, informuje John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

Ilustrační fotografie
reklama

Začněme rozvíjejícími se trhy. Brazilský real pokračuje v ražbě své vlastní cesty. Tentokrát však pozitivní. Živí ho příznivé zprávy, nedávné prezidentské volby v Brazílii totiž vyhrál pro byznys orientovaný Jair Bolsonaro. Získal až 56 procent hlasů, což mu dává dostatečný mandát k tomu, aby mohl realizovat svůj rozvojový plán zaměřený na podporu ekonomiky.

Trhy již na tento fakt reagovaly silným růstem brazilských ETF na japonském trhu o více než deset procent. Klíčová bude reakce kurzu brazilské měny k dolaru (USDBRL). Futures kontrakty již v této chvíli naznačují její posílení o 1,5 procenta.

Oslabení na asijských trzích a obavy týkající se Číny zčásti odezněly. Čínský juan CNY se tak spolu s dalšími asijskými měnami drží na současném dně. Kurz USDCNY je středem zájmu obchodníků. Zdá se, že volatilita se z krátkodobého hlediska ustálila.

Německé volby komplikují situaci

O víkendu se uskutečnily volby v německém státě Hesensko. Voliči ustoupily od centristické politiky reprezentované stranami CDU a SPD. Obě strany utrpěly ztráty. SPD ztratila až třetinu svých voličů, což znamenalo pokles o 10,9 procent. CDU utržila ztrátu 11,3 procenta hlasů.

SPD se nachází v zoufalé situaci. Je zřejmé, že potřebuje vycouvat z velké koalice. Pokud by k tomu však došlo, znamenalo by to pád vlády a nové volby v Německu. Hesenské výsledky přišly v době, kdy se chystá velká konference strany CDU, která je plánovaná na prosinec, kde bude pravděpodobně v sázce pozice Angely Merkelové jako německé kancléřky.

Výnosy německých desetiletých vládních dluhopisů přesto klesly téměř na svá cyklová minima. Došlo k tomu po předchozím pokusu posunout se, v naději ze zlepšení situace v Itálii, směrem nahoru. Ukázalo se však, že projekce, na kterých je postaven návrh italského rozpočtu, jsou příliš optimistické.

Čína vyváží do zásoby

O víkendu vyšla najevo nepříznivá čísla čínského exportu za říjen. Neoficiální údaje přinesly Financial Times. Noviny sice stále sdílejí svůj optimistický názor, ale zároveň připomínají, že současná produkční a vývozní aktivita může být ovlivněna snahou vyrobit a vyvést zboží ještě před zvýšením cel o 25 procent dne 1. ledna 2019.

Údaje o ekonomické aktivitě v dalších měsících a zejména začátkem příštího roku budou proto pro zhodnocení dopadu obchodního napětí mezi USA a Čínou klíčové. Asijské akciové trhy již nyní reagují "nohama", což jsme viděli i na dalším velmi slabém obchodním dni a poklesu asijských indexů.

Témata: ekonomika | Brexit | EU | čína | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky