Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důležitý týden nejen pro měny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V průběhu tohoto týdne se dozvíme několik zásadních informací. Nejprve jsou to čísla o inflaci. Následně si pozornost trhů ukradnou rizika jako brexit, budoucnost Evropské unie, a zejména stav čínských finančních trhů. To vše v době, kdy je živočišný duch akciových trhů na ústupu, informuje John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

Začněme rozvíjejícími se trhy. Brazilský real pokračuje v ražbě své vlastní cesty. Tentokrát však pozitivní. Živí ho příznivé zprávy, nedávné prezidentské volby v Brazílii totiž vyhrál pro byznys orientovaný Jair Bolsonaro. Získal až 56 procent hlasů, což mu dává dostatečný mandát k tomu, aby mohl realizovat svůj rozvojový plán zaměřený na podporu ekonomiky.Trhy již na tento fakt reagovaly silným růstem brazilských ETF na japonském trhu o více než deset procent. Klíčová bude reakce kurzu brazilské měny k dolaru (USDBRL). Futures kontrakty již v této chvíli naznačují její posílení o 1,5 procenta.Oslabení na asijských trzích a obavy týkající se Číny zčásti odezněly. Čínský juan CNY se tak spolu s dalšími asijskými měnami drží na současném dně. Kurz USDCNY je středem zájmu obchodníků. Zdá se, že volatilita se z krátkodobého hlediska ustálila.Německé volby komplikují situaci

O víkendu se uskutečnily volby v německém státě Hesensko. Voliči ustoupily od centristické politiky reprezentované stranami CDU a SPD. Obě strany utrpěly ztráty. SPD ztratila až třetinu svých voličů, což znamenalo pokles o 10,9 procent. CDU utržila ztrátu 11,3 procenta hlasů.SPD se nachází v zoufalé situaci. Je zřejmé, že potřebuje vycouvat z velké koalice. Pokud by k tomu však došlo, znamenalo by to pád vlády a nové volby v Německu. Hesenské výsledky přišly v době, kdy se chystá velká konference strany CDU, která je plánovaná na prosinec, kde bude pravděpodobně v sázce pozice Angely Merkelové jako německé kancléřky.Výnosy německých desetiletých vládních dluhopisů přesto klesly téměř na svá cyklová minima. Došlo k tomu po předchozím pokusu posunout se, v naději ze zlepšení situace v Itálii, směrem nahoru. Ukázalo se však, že projekce, na kterých je postaven návrh italského rozpočtu, jsou příliš optimistické.

Čína vyváží do zásoby

O víkendu vyšla najevo nepříznivá čísla čínského exportu za říjen. Neoficiální údaje přinesly Financial Times. Noviny sice stále sdílejí svůj optimistický názor, ale zároveň připomínají, že současná produkční a vývozní aktivita může být ovlivněna snahou vyrobit a vyvést zboží ještě před zvýšením cel o 25 procent dne 1. ledna 2019.Údaje o ekonomické aktivitě v dalších měsících a zejména začátkem příštího roku budou proto pro zhodnocení dopadu obchodního napětí mezi USA a Čínou klíčové. Asijské akciové trhy již nyní reagují "nohama", což jsme viděli i na dalším velmi slabém obchodním dni a poklesu asijských indexů.

Témata:  ekonomika Brexit EU Čína

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.