Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důležitý týden nejen pro měny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V průběhu tohoto týdne se dozvíme několik zásadních informací. Nejprve jsou to čísla o inflaci. Následně si pozornost trhů ukradnou rizika jako brexit, budoucnost Evropské unie, a zejména stav čínských finančních trhů. To vše v době, kdy je živočišný duch akciových trhů na ústupu, informuje John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

Začněme rozvíjejícími se trhy. Brazilský real pokračuje v ražbě své vlastní cesty. Tentokrát však pozitivní. Živí ho příznivé zprávy, nedávné prezidentské volby v Brazílii totiž vyhrál pro byznys orientovaný Jair Bolsonaro. Získal až 56 procent hlasů, což mu dává dostatečný mandát k tomu, aby mohl realizovat svůj rozvojový plán zaměřený na podporu ekonomiky.Trhy již na tento fakt reagovaly silným růstem brazilských ETF na japonském trhu o více než deset procent. Klíčová bude reakce kurzu brazilské měny k dolaru (USDBRL). Futures kontrakty již v této chvíli naznačují její posílení o 1,5 procenta.Oslabení na asijských trzích a obavy týkající se Číny zčásti odezněly. Čínský juan CNY se tak spolu s dalšími asijskými měnami drží na současném dně. Kurz USDCNY je středem zájmu obchodníků. Zdá se, že volatilita se z krátkodobého hlediska ustálila.Německé volby komplikují situaci

O víkendu se uskutečnily volby v německém státě Hesensko. Voliči ustoupily od centristické politiky reprezentované stranami CDU a SPD. Obě strany utrpěly ztráty. SPD ztratila až třetinu svých voličů, což znamenalo pokles o 10,9 procent. CDU utržila ztrátu 11,3 procenta hlasů.SPD se nachází v zoufalé situaci. Je zřejmé, že potřebuje vycouvat z velké koalice. Pokud by k tomu však došlo, znamenalo by to pád vlády a nové volby v Německu. Hesenské výsledky přišly v době, kdy se chystá velká konference strany CDU, která je plánovaná na prosinec, kde bude pravděpodobně v sázce pozice Angely Merkelové jako německé kancléřky.Výnosy německých desetiletých vládních dluhopisů přesto klesly téměř na svá cyklová minima. Došlo k tomu po předchozím pokusu posunout se, v naději ze zlepšení situace v Itálii, směrem nahoru. Ukázalo se však, že projekce, na kterých je postaven návrh italského rozpočtu, jsou příliš optimistické.

Čína vyváží do zásoby

O víkendu vyšla najevo nepříznivá čísla čínského exportu za říjen. Neoficiální údaje přinesly Financial Times. Noviny sice stále sdílejí svůj optimistický názor, ale zároveň připomínají, že současná produkční a vývozní aktivita může být ovlivněna snahou vyrobit a vyvést zboží ještě před zvýšením cel o 25 procent dne 1. ledna 2019.Údaje o ekonomické aktivitě v dalších měsících a zejména začátkem příštího roku budou proto pro zhodnocení dopadu obchodního napětí mezi USA a Čínou klíčové. Asijské akciové trhy již nyní reagují "nohama", což jsme viděli i na dalším velmi slabém obchodním dni a poklesu asijských indexů.

Témata:  ekonomika Brexit EU Čína

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.