Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody jsou zbytečně vysoké? Ministerstvo přišlo se špatnou zprávou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Český důchodový systém je příliš benevolentní. V budoucnu totiž hrozí, že lidé dostanou od státu o 41 procent peněz víc, než kolik na penze odvedou. Aby byla soustava vyrovnaná, musely by se nyní odvody zvýšit, a to razantně.

Podle zprávy o stavu důchodového systému a jeho vývoji, kterou vypracovalo ministerstvo práce, ke snížení nerovnováhy a k větší finanční udržitelnosti přispívá odsouvání důchodového věku.

Věk pro odchod do penze se ale v Česku zvyšuje už nyní, a to každoročně. U mužů stoupá o dva měsíce a u žen obvykle o čtyři měsíce.

Muži nyní odcházejí do penze v 63,5 letech, ženy podle počtu dětí. Růst ale nebude pokračovat do nekonečna. Ve 30. letech by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat na 65 letech a zastavit.

V budoucnu by se věk mohl upravovat tak, aby byl člověk v penzi čtvrtinu života. Problém je ale v tom, že u osob, které v současné době nově vstupují do důchodového pojištění, jsou budoucí penze o 41 procent vyšší než jejich odvody.

Mohl by být řešením právě posun věku odchodu do důchodu? Ten podle resortu prodlužuje pracovní aktivitu a zkracuje pobírání důchodu, díky čemuž se zvyšují příjmy do systému a brzdí růst výdajů. Díky tomu se snižuje vnitřní dluh soustavy a nerovnováha mezi celkovou vyplacenou penzí a odvody.

Pokud by se věk a nástup do penze dál odsouval tak, aby člověk byl na odpočinku čtvrtinu života, rozdíl důchodu a odvedené částky by ze 41 procent klesl na 27 procent. Podle zprávy je u mužů za nynějších pravidel budoucí vyplacená penze jen o několik procent vyšší než odvedené pojistné. U žen celkový důchod převyšuje odvedenou částku zhruba o 85 procent.

Témata:  důchody důchodci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy